Zamknij

Nie tylko szlaki. Gdzie poznać kulturę podhalańską?

10:09, 24.07.2019 Materiał partnera Aktualizacja: 15:47, 24.07.2019
Skomentuj

Podhale to jeden z bardziej znanych turystycznie regionów. Piękna, surowa natura oraz kultura góralska przyciągają co roku tłumy. Podhale jest znane szczególnie za sprawą swojej sztuki użytkowej, barwnych zdobień i tradycyjnych strojów. Gdzie poznamy kulturę podhalańską?

Dlaczego warto się zagłębić w kulturę?

Nawet jeśli wyjeżdżasz w góry, aby przemaszerować przez najpopularniejsze szlaki, warto jest poznać kulturę góralską. Czy nocujesz w schronisku, czy Twoją uwagę przyciągnęły apartamenty – Tatry i Podhale obfitują w kulturę ludową, którą warto poznać. Krupówki są pełne masowych pamiątek z regionalnymi haftami i ornamentami, jednak warto jest dowiedzieć się, skąd tak naprawdę pochodzą oryginalne zdobienia. Jest już coraz mniej regionalnych artystów z prawdziwego zdarzenia – Podhale coraz bardziej się komercjalizuje. Wybierz się na poszukiwania tradycyjnych rzemieślników albo obejrzyj historyczne przejawy sztuki użytkowej w muzeach.

Muzeum Tatrzańskie

Pierwszy kierunek, w którym spoglądają spragnieni podhalańskiej kultury to Muzeum Tatrzańskie. I nie bez powodu! To wielkie muzeum nie ogranicza się do jednego budynku. Oprócz gmachu głównego, Muzeum posiada filie na całym Podhalu. Są to zarówno budynki przeznaczone na muzeum, jak i doskonale zachowane dworki oraz wille. W nich znajdziesz na przykład Muzeum Stylu Zakopiańskiego czy Galerię Sztuki XX wieku. Zagroda Sołtysów, Dwór w Łopusznej, Zagroda Korkoszów – tu zobaczysz jak wyglądały tradycyjne izby, dekoracje, ubiory oraz narzędzia. W samym gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego obejrzysz trzy stałe wystawy:

  • historyczną, która dokładnie dokumentuje historię Podhala,
  • etnograficzną, w której możesz zobaczyć jak wygląda życie codzienne górali,
  • przyrodniczą, która przedstawia rośliny i zwierzęta tatrzańskie.

Naprawdę warto jest rozejrzeć się po wszystkich filiach Muzeum Tatrzańskiego. Nie sposób jest jednak zwiedzić je w ciągu jednego dnia, dlatego znajdź wygodne lokum w centrum Zakopanego i systematycznie poznawaj wystawy. Muzeum Tatrzańskie regularnie organizuje wystawy czasowe, w tym plenerowe.

Zamieszkaj w chałupie

Jeśli chcesz otoczyć się podhalańską kulturą, wybierz odpowiednie miejsce zamieszkania. Nawet jeśli jesteś fanem cywilizacji i wolisz odpoczywać w wygodnym apartamencie, zanocuj jeden dzień w schronisku czy pensjonacie prowadzonym przez prawdziwych górali. Zobacz jak wygląda góralska architektura od środka, potowarzysz gospodyni na kuchni i posłuchaj opowieści gospodarza. Bezpośrednia rozmowa z góralami pozwoli Ci na zapoznanie się z kulturą dogłębniej, niż wycieczka do muzeum. A jest duże prawdopodobieństwo, że właściciele budynku będą mieli własne zbiory, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naprawdę warto!

Tradycyjne karczmy i góralskie jedzenie

Będąc w Zakopanem warto jest skosztować prawdziwych potraw podhalańskich. Znajdź karczmy, które są prowadzone przez prawdziwych górali, posłuchaj muzyki na żywo, zobacz jak wygląda przygotowywanie tradycyjnych posiłków i spróbuj regionalnego jadła. Będzie to kolejna okazja do porozmawiania z gospodarzami i posłuchania o historii regionu oraz do zobaczenia przejawów sztuki użytkowej. Wieczór z przyjaciółmi w takim otoczeniu zapadnie wam długo w pamięć!

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%