Zamknij

Zima to najlepszy czas na kupno używanego samochodu

13:43, 17.12.2019 | Materiał partnera
Zimą sprzedający mogą być bardziej skłonni do obniżenia ceny. Fot. Adobestock

Chociaż pogoda nie zachęca do wypraw w poszukiwaniu samochodu i spacerów po placach komisów, to o wiele mniejszy ruch w interesie sprawi, że możemy kupić auto taniej. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zimą jest zimno, a jeśli nawet nie ma mrozów, to w ostatnich latach często mamy paskudną pogodę. Bez mrozu ale mokro i błotniście. W takich warunkach nikomu nie chce się jeździć po okolicy czy kraju w poszukiwaniu wymarzonego auta z drugiej ręki. A tym bardziej chodzić po placach, oglądać i sprawdzać używane samochody.

Dobrze o tym wiedzą ci, którzy chcą sprzedać samochody. W komisach mały ruch, a ogłoszenia osób prywatnych długo pozostają bez odpowiedzi. Dlatego to dobry czas na zakup, bo sprzedający są bardziej skłonni do opuszczenia ceny.

Od czego zacząć?

Jedną z najważniejszych czynności jest sprawdzenie numeru VIN samochodu. To unikalny numer (inny dla każdego samochodu), jest więc jak odcisk palca. Tylko, żeby zidentyfikować odcisk palca trzeba mieć narzędzia, umiejętności i dostęp do bazy danych z liniami papilarnymi. A w przypadku identyfikacji samochodu? Spokojnie, narzędzia są w zasięgu ręki. Wystarczy wejść na stronę www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin/ gdzie w sposób wiarygodny sprawdzimy numery VIN.
To bardzo ważne narzędzie, ponieważ za pomocą VIN można śledzić rejestracje, kradzieże, wycofania itp.

A co dokładnie oznacza?

Od 1981 roku VIN jest unikalnym, 17-znakowym kodem identyfikacyjnym dowolnego samochodu, autobusu, ciężarówki, motocykla lub innego pojazdu. W tym samym roku amerykańska krajowa administracja bezpieczeństwa ruchu drogowego ustandaryzowała format VIN.
Tak więc każdy pojazd, wyprodukowany w 1981 roku lub później, ma unikalny kod VIN. 

Każda cyfra i litera w VIN ma swoje znaczenie, więc uporządkowanie według znaków:

1. informuje, gdzie zbudowano samochód,
2. i 3. identyfikują producenta,
Od 4 do 8 podaj markę, rozmiar i typ silnika,
9 to kod bezpieczeństwa. Pokazuje, czy VIN został autoryzowany przez producenta,
10. ujawnia rok i model samochodu,
11 mówi, jak zmontowano samochód,
Ostatnie 6 znaków tworzy numer seryjny samochodu.

Gdzie można znaleźć VIN?

Producenci samochodów zwykle umieszczają VIN w kilku miejscach na nadwoziu pojazdu. Przejrzyjmy najpopularniejsze miejsca.
VIN zwykle znajduje się po stronie kierowcy na desce rozdzielczej. Jeśli staniesz na zewnątrz i spojrzysz na róg, gdzie deska rozdzielcza styka się z przednią szybą, będziesz w stanie dobrze ją zobaczyć. Jeśli go nie ma, otwórz drzwi kierowcy i spójrz na drzwi. Powinieneś być w stanie znaleźć VIN w jednym z tych miejsc.
Poza tym na polisie ubezpieczeniowej, tytule samochodu i rejestracji powinien znajdować się numer VIN, więc sprawdź dokładnie.

Czego się dowiemy używając dekodera VIN?

Kod VIN jest kluczowym narzędziem dla platform dekoderów VIN Oto lista rzeczy, które najczęściej dostarczają najlepsze na świecie dekodery VIN:

  • Prawdziwy przebieg
  • Historia wypadków i szkód
  • Informacja, czy pojazd został zarejestrowany w bazach danych skradzionych samochodów
  • Archiwizuj zdjęcia
  • Wady producenta lub wycofanie
  • Lista opcji wyposażenia zainstalowanych fabrycznie
  • Zapisy dokonane w różnych oficjalnych instytucjach państwowych
  • Harmonogram konserwacji

Znajomość takich informacji zawsze pozwala nabywcom samochodów ocenić rzeczywisty stan samochodu, którym są zainteresowani. Dlatego nigdy nie należy kupować używanego pojazdu bez sprawdzenia go za pomocą niezawodnego dekodera VIN.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone