Zamknij

Optymalizowanie produkcji

13:40, 25.03.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 13:41, 25.03.2020

Domeną współczesnej gospodarki jest zwracanie się ku przemysłowi, a efektem tego jest wykorzystywanie nowinek technologicznych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, zarówno te mniejsze, jak i gigantów branży. To zjawisko nazywane jest optymalizację produkcji, a dziś opiszemy je nieco szerzej.

Obszary, w których to przejrzyście widać rezultaty optymalizowania procesu produkcyjnego, są firmowe hale wyrabiające towary. W nich również są one sprawdzane i przygotowywane na transport. To determinuje konieczność zadbania o to, jak bardzo możliwy będzie bezbłędny przebieg całego działania w halach. Nie jest to duży problem w kontekście większych firm, natomiast problemy zaczynają się, gdy o skromniejszej, jeśli chodzi o zasięgi konkurencji. Zasadniczo warto trzymać się koncepcji wdrażania trzech kroków optymalizacyjnych.

1. Robotyzacja przemysłowa

Nierozerwalną częścią przemysłu są specjalistyczne maszyny. Ich pomoc właśnie umożliwia funkcjonowanie produkcji o charakterze masowym. Wykorzystywane są w przypadku różnych działalności, od motoryzacji, po gastronomię, chemię, a na alkoholach, kończąc. Używając robotów, linia działa bez konieczności potencjalnego narażania zdrowia lub nawet życia fizycznego pracownika. Ponadto po pewnym czasie od ich wdrożenia firma może spodziewać się lepszych wyników finansowych oraz bardziej jakościowych wyrobów.

2. Informatyzacja przemysłu

Maszyny same z siebie jednak nie wykonają żadnej czynności – do zarządzania ich działaniami w skuteczny sposób, służą pogramy informatyczne, które w prosty sposób mogą być obsługiwane przez przeszkolonego pracownika. Wspomnijmy, chociażby o kwestii sterowania numerycznego w wersji standardowej oraz skomputeryzowanej. Umożliwiają kontrolę robotów przy użyciu kodów liczbowych i mikrokomputera z procesorem o wydajności większej, niż można byłoby się tego na początku spodziewać.

3. Przeglądy i serwisy – nie należy ich bagatelizować

Tak, jak człowiek powinien regularnie odwiedzać lekarza, tak dobrze w przypadku maszyn działać będą terminowe przeglądy i serwisy. Dla spokoju mądrze jest odwiedzać specjalistyczne serwisy CNC, działające pod szyldem znanego producenta robotów przemysłowych. Istotny jest też aspekt dotyczący tego, że właściwy stan maszynerii równoznaczny jest  z ochroną ludzkiego zdrowia, ponieważ następuje redukcja awarii sprzętu.

Podsumowanie

Optymalizacja produkcji w firmie produkcyjnej? Jest to zdecydowanie opcja na tak i to niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa chcącego wdrożyć to rozwiązanie. Partnerem artykułu jest firma Fanuc - specjalizująca się w optymalizacji produkcji poprzez wdrażanie robotyzacji.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%