Zamknij

Jak przeżyć smog i pylenie drzew

08:22, 22.04.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 08:22, 22.04.2020

Zimą i przy niskim ciśnieniu snujące się dymy sprawiają, że w niektórych częściach miasta nie można otworzyć okien. Wiosną doskwierają niewidzialne pyłki roślinne. Podpowiadamy jak uchronić się przed wdychaniem tak zanieczyszczonego powietrza.

O jakości powietrza w naszym mieście nie trzeba się specjalnie rozpisywać. Obecność kopciuchów w prawie każdej dzielnicy jest szczególnie widoczna wieczorami, a w kotlinie przechowskiej smog jest stałym gościem. Są takie dni, kiedy trudno wietrzyć mieszkania, a spacerowicze i biegacze jak najszybciej starają się ominąć domy, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

Kiedy kończy się palenie w piecach, zaczyna się wiosenne pylenie. W kwietniu wiele osób narzeka na objawy tzw. alergii sezonowej, czyli tej wywoływanej przez pyłki roślin. A co najbardziej pyli w kwietniu? Alergicy nie mają lekko, bo to właśnie czas pylenia brzozy, topoli, jesionu czy dębu. Pylą też trawy, ale na razie w stopniu łagodnym, więc nie bardzo przeszkadzającym alergikom.

Alergeny powodujące objawy alergii sezonowej są trudne do opanowania i wyeliminowania, bo są wszędzie. Pyłki drzew i traw unoszą się w powietrzu, osiadają na ubraniu, włosach, skórze.

Najlepszym sposobem ograniczania negatywnych skutków uczulenia jest unikanie kontaktu z alergenem. W tym wypadku jednak trudno tego dokonać. Szczelne zamknięcie wszystkich okien i niewychodzenie z domu powoduje, że pacjent staje się „zakładnikiem” alergii. Istnieją inne, skuteczne sposoby walki o czyste powietrze i swobodny oddech.

Nie da się wyeliminować pyłów z powietrza na zewnątrz. Noszenie zwykłych maseczek ochronnych niewiele daje, musiałyby być bardziej zaawansowane – z filtrem HEPA.
Za to wewnątrz budynków możemy nad tym zapanować stosując oczyszczacze powietrza. Sprawdzą się zarówno w biurach, jak i w mieszkaniach. Szczególnie powinny się nimi zainteresować osoby mieszkające w zanieczyszczonych miastach, alergicy i osoby z chorobami związanymi z oddychaniem. Te urządzenia docenią też właściciele zwierząt. Wiele oczyszczaczy potrafi filtrować nieprzyjemne zapachy zwierzęce, czy pochodzące z dymu papierosowego.

Jak dobrać właściwy oczyszczacz powietrza?

Jednym z podstawowych kryteriów jest powierzchnia pomieszczenia. Nie warto kusić się na pozorną oszczędność i kupować jednego oczyszczacza na całe mieszkanie, czy dom. To tak jakby chcieć jedną żarówką o dużej mocy oświetlić wszystkie pokoje. Lepiej jest dobrać kilka mniejszych i tańszych urządzeń.

Ważne jest, aby kupić oczyszczacz z zapasem mocy oczyszczającej (CADR), więc do pokoju o powierzchni 30 m kw. kupić ten, który obsłuży 40 m kw. Nigdy nie odwrotnie.

Ustal jakie problemy chcesz rozwiązać przy pomocy oczyszczacza powietrza. Jak wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę dokładnie widać przeglądając dostępne oczyszczacze powietrza na Homespot.pl Są to m.in. smog, dym papierosowy, alergeny, wirusy i bakterie, kurz, pleśnie i grzyby, suche powietrze, brzydkie zapachy.

Istotną kwestią jest też cena zakupu. W ofercie dostępne są oczyszczacze dobrej jakości w cenie do tysiąca złotych, ale bardziej zaawansowane modele kosztują po kilka tysięcy. Należy przy tym pamiętać, że jest to zakup na długie lata, dzięki któremu znacznie polepszy się jakość naszego życia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%