Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie OC. Kto płaci najwięcej?

12:56, 29.04.2020 | materiały partnera

Bolesnym momentem w roku dla każdego kierowcy jest czas opłacania ubezpieczenia OC. Posiadanie ważnej polisy to nie tylko wymóg, gdy chcą podróżować samochodem. Nawet gdy ten stoi nieużywany, należy mieć ważne ubezpieczenie komunikacyjne. Średnia cena za OC wyniosła na początku 2020 roku 650 zł. To znaczne obciążenie dla budżetu, a może być nawet drożej. Opłaty za ubezpieczenie samochodu zależą od kilku czynników. Kto i kiedy zapłaci najwięcej za polisę?

Jesteś młodym kierowcą? Zapłacisz najwięcej

Nie jest tajemnicą, że nowi kierowcy mają najciężej. Stereotyp młodego i lubiącego ryzyko kierowcy nie wziął się jednak znikąd. Ze statystyk wynika, że grupa wiekowa 18–24 była sprawcą 4910 wypadków samochodowych w 2019 roku. Co istotne, posiada ona najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10000 populacji, aż 17,4. Dla porównania grupa wiekowa 60+ ma ten wskaźnik na poziomie 4,7. 

Młodzi kierowcy stanowią według danych największe ryzyko – również dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Ceny OC dla nich są automatycznie wyższe. Obecnie średnia cena dla kierowcy w wieku 20 lat wynosi 1720 zł, a dla 60-letniego kierowcy 560 zł. 

Nic dziwnego, że młodzi kierowcy zastanawiają się, gdzie najtaniej jest kupić OC. W pierwszej kolejności, wylicz OC w bezpłatnym kalkulatorze mfind - ta porównywarka wyświetli Ci najkorzystniejszą ofertę cenową ubezpieczenia.Poza tym, rozważ współwłaścicielstwo z doświadczonym kierowcą. Możliwość skorzystania z jego zniżek potrafi znacznie obniżyć cenę za OC.

Cena OC może wzrosnąć w zależności od marki auta

Jak się okazuje, marka samochodu wpływa nie tylko na cenę samego pojazdu, ale też jego ubezpieczenia. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, trzeba wziąć pod lupę jego markę. Tutaj również można wskazać pewną tendencję. Marki uważane jako “premium” wiążą się z wyższą ceną ubezpieczenia OC. Przykładowo, w 2020 roku właściciele BMW średnio płacili za polisę 908 zł, podczas gdy kierowcy jeżdżący Skodą zaledwie 621 zł. W czołówce najdroższych ubezpieczeń są marki takie jak Alfa Romeo (795 zł), Mercedes (779 zł) i Audi (763 zł).

Najdroższe OC będzie więc dotyczyło posiadaczy samochodów z wyższej półki. Da się jednak obniżyć koszty ubezpieczenia – wystarczy porównać oferty i sprawdzić, w jakiej firmie najtańsze OC możemy uzyskać przy marce naszego samochodu. Jeśli jeszcze samochodu nie kupiliśmy, można oczywiście rozważyć markę, która zapewni niższą cenę polisy. 

Masz samochód z dużą pojemnością silnika? Zapłacisz więcej za OC

Nie tylko marka pojazdu, ale też jego pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego. Wydaje się to logiczne – samochody z dużą pojemnością silnika mogą rozwijać większe prędkości. To z kolei wiąże się z wyższym ryzykiem wypadku. W 2020 roku różnice między cenami polis według pojemności silnika są naprawdę istotne.

Kierowca z pojazdem o silniku do 1 l zapłaci średnio 526 zł za OC. Gdy silnik ma pojemność powyżej 2 l, cena ta wzrasta do 735 zł. Natomiast za pojazd powyżej 3 l, kierowca zapłaci średnio aż 910 zł. Wynika z tego jasno, że w kontekście polisy OC, nie opłaca się mieć samochodu z dużym silnikiem. 

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu? Kalkulator OC w ciągu kilku minut porówna wszystkie oferty firm i wybierze te najkorzystniejsze, biorąc pod uwagę markę i pojemność silnika samochodu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%