Zamknij
REKLAMA

Dlaczego należy prać pościel przed pierwszym użyciem?

14:05, 26.05.2020 | materiały partnera

Pranie pościeli przed pierwszym jej zastosowaniem jest obowiązkowe w każdym przypadku. Bywa, że sami producenci zapominają podkreślić jak bardzo ważna jest ta czynność i nie wspominają o niej ani na metkach, ani na opakowaniu produktu. Pod żadnym pozorem nie należy ulegać dzieciom, które nie mogą doczekać się spania w nowej pościeli i nalegają na szybkie obleczenie kołdry i poduszek. Szczególnie bowiem dla młodego człowieka bardzo istotne jest to, aby każda zakupiona pościel została najpierw odpowiednio przygotowana do użytkowania. Przeważnie wystarczy pranie jednorazowe. Wyjątkiem są pościele o mocnej, ciemnej kolorystyce, które trzeba wyprać przed pierwszym zastosowaniem przynajmniej dwa razy.  Nie ma w tym przypadku absolutnie znaczenia gatunek pościeli, ani to z jakiego materiału pościel została wykonana. Dlaczego pranie pościeli przed jej pierwszym użyciem jest tak bardzo istotne?

Pachnąca pościel to spokojny i zdrowy sen

Nowo zakupiona pościel ma to do siebie, że wyjęta z opakowania zachwyca idealnymi, wybranymi przez nas wzorami i kolorami. Z drugiej jednak strony na pewno większość z nas zwraca uwagę na jej charakterystyczny i nie zawsze należący do najprzyjemniejszych zapach, który jest pozostałością po długim procesie produkcji. Koncentrując się jedynie na doznaniach zmysłowych, część osób odruchowo postanowi z pewnością wyprać nowo zakupioną pościel. W ten sposób cieszymy się podczas usypiania świeżym i kojącym zapachem naszego ulubionego płynu do płukania. Są jednak tacy wśród nas, których zmysły odznaczają się dużo wyższą tolerancją na tego typu zapachy. Takim osobom nie przeszkadza spanie w nowo zakupionej pościeli od razu po wyjęciu jej z opakowania i uznają jej woń za "zapach świeżości". Czy pranie nowej pościeli jest więc istotne tylko ze względu na nasz psychiczny i zmysłowy komfort?

Wieloetapowy proces produkcji pościeli

Pozwólmy naszym zmysłom, szczególnie tym bardziej tolerancyjnym, na odejście nieco w cień i skoncentrujmy się na wiedzy i technice. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w fabryce pościeli i obserwujemy każdy z etapów jej produkcji. W największych fabrykach pościeli proces ten jest długotrwały i bardzo skomplikowany. Najpierw materiał na pościel jest odpowiednio przygotowywany i barwiony mając przy tym styczność z elementami maszyn, z barwnikami, wybielaczami i innymi substancjami chemicznymi. Następnie odbywają się etapy produkcji związane z szyciem pościeli i ostatecznie odpowiednim jej pakowaniem. Szczególnie w końcowych etapach procesu produkcji pościel ma także więc styczność z wieloma ludźmi. Technicznie nie jest to możliwe, by produkcja pościeli przebiegała całkowicie w warunkach sterylnych. Pranie pościeli przed pierwszym użyciem jest więc przede wszystkim konieczne w celu pozbycia się pozostałości substancji chemicznych po procesie produkcji. Z oczywistych względów nie bez mniejszego znaczenia są także kwestie higieniczne. 

Optymalny komfort dla ciała

Nowo zakupiona pościel cechuje się bardzo często sztywnością materiału, która nie jest komfortowa dla ciała podczas snu. Im więcej barwników zostało użytych do produkcji pościeli, im intensywniejsze i ciemniejsze ma ona barwy, tym bardziej sztywny będzie jej materiał zaraz po zakupie. Pierwsze pranie znacząco minimalizuje uczucie szorstkości i nadaje tkaninie pożądaną gładkość i miękkość. Z tego właśnie względu pościele o ciemnych i mocnych barwach należy przed pierwszym użytkowaniem wyprać przynajmniej dwukrotnie. Z każdym kolejnym praniem wszystkie rodzaje pościeli będą stawały się coraz bardziej miękkie i komfortowe dla użytkownika. W przypadku niemowląt i małych dzieci warto decydować się na jak najjaśniejsze i pastelowe pościele, które odznaczają się zminimalizowaną ilością użytych do ich produkcji wszelkich substancji chemicznych i barwiących. W ten sposób unikniemy niechcianych podrażnień delikatnej skóry dzieci i zapobiegniemy rozwojowi różnego typu reakcji alergicznych. W przypadku małych dzieci pamiętajmy bezwzględnie o używaniu również delikatnych i najlepiej hypoalergicznych płynów do prania i płukania pościeli.

Źródło: https://posciel.to/posciele

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA