Zamknij

Wózki widłowe terenowe - co wyróżnia je spośród wózków spalinowych?

17:59, 16.07.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 11:46, 17.07.2020

Wózki widłowe terenowe to jedne z urządzeń transportu bliskiego wyposażone w wydajny napęd spalinowy. Choć swoim wyglądem przypominają nieco większe wózki widłowe spalinowe czołowe, to znacząco się od nich różnią. Na czym dokładnie polega różnica i dlaczego urządzeń tego typu nie wykorzystuje się zamiennie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule!

Wózki terenowe a tradycyjne widlaki

Wózki terenowe to efektywne urządzenia jezdniowe unoszące, które dzięki swoim predyspozycjom przeznaczone są do najbardziej intensywnych prac. Ich udźwig oscyluje w granicach od 6 do nawet 10 ton, co zdecydowanie przekracza możliwości tradycyjnych wózków spalinowych.

Zamontowany w obydwu rodzajach urządzeń napęd spalinowy wynika z podobnego zastosowania tych sprzętów - obie kategorie wózków przeznaczone są do prac na zewnątrz budynków. Jednak, mimo podobnych technologii, wózki terenowe są zdecydowanie większe i bardziej zaawansowane ( część modeli posiada napęd na 2 osie).

Wózki spalinowe czołowe oraz wózki terenowe nie są jednak wykorzystywane zamiennie. Te pierwsze radzą sobie z obsługą ładunków i palet, jednak ich koła przystosowane są tylko wyłącznie do jazdy po utwardzonych, prostych podłożach. Z kolei wózki widłowe terenowe bez najmniejszych problemów poruszają się po każdego typu nawierzchni - także terenach grząskich, wyboistych, a nawet - wzniesieniach. Sprzyja temu nie tylko wykorzystywany w niektórych pojazdach napęd na 4 koła, ale także większe opony na przednich i mniejsze na tylnych osiach. Do tego opony posiadają szerokie bieżniki, dzięki czemu mają lepszą przyczepność do podłoża.

Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe terenowe?

Tradycyjne spalinowe widlaki to urządzenia zajmujące się zwykle transportem okołomagazynowym i przymagazynowym (ze względu na emisję spalin bardzo rzadko wykorzystywane są w budynkach). Z kolei wózki widłowe terenowe to pojazdy do zadań specjalnych! Idealnie sprawdzają się w przewożeniu ładunków w trudnych warunkach. Dzięki zabudowanej kabinie z powodzeniem pracują w zmiennych warunkach atmosferycznych (wiatr, śnieg, deszcz).

Wózki widłowe terenowe, ze względu na duży udźwig oraz wysokość podnoszenia wykorzystuje się w wielu branżach, gdzie niezbędne jest sprawne i szybkie dostarczanie materiałów. Mowa tu m. in o szeroko rozumianej branży budowlanej. Wózki terenowe na budowach zajmują się zarówno dowożeniem surowców, jak i pracami porządkowymi. Dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu są w stanie transportować nie tylko palety, ale również sypkie materiały, takie jak: piasek, żwir, ziemia oraz gruz i odpady. Te wydajne urządzenia są przydatne na każdym etapie budowy, przez co chętnie z ich pomocy korzystają firmy budowlane.

Równie często co w budownictwie, wózki widłowe terenowe swoje zastosowanie znajdują w...rolnictwie! Poruszanie się po polach uprawnych, wzniesieniach i pagórkach; transport owoców, warzyw, czy nawet zbóż - to żaden problem dla tego typu pojazdów. Dodatkowo wózki terenowe są bardzo przydatne w pracach porządkowych i wszelkiego typu zadaniach technicznych - mogą przewozić również ziemię pod uprawy czy materiały do budowy np. ogrodzeń lub grządek.

Wózki terenowe ponadto często wykorzystuje się również w hodowli zwierząt. Brzmi nietypowo? Jednak urządzenia tego typu idealnie nadają się do transportowania paszy i pożywienia dla zwierząt. Sprzątanie, wywóz nieczystości czy dowożenie siana itp jest znacznie szybsze i przebiega sprawniej dzięki użyciu wózków widłowych terenowych.

To tylko wybrane przykłady branż, w których korzysta się z pomocy pojazdów terenowych. Mają one jednak znacznie liczniejsze zastosowania. Wykonują prace transportowe także m.in. w tartakach czy armii.

Co jeszcze potrafią wózki terenowe?

Unoszenie oraz przewożenie ładunków na widłach to jeszcze nie wszystko, co potrafią wózki widłowe terenowe. Dodatkowy osprzęt montowany (wymiennie za widły) na tego typu urządzeniach, sprawia, że nabierają one całkowicie nowych umiejętności, zarezerwowanych do tej pory dla sprzętów zupełnie innego typu:

Dzięki wymiennym łyżkom oraz czerpakom wózek terenowy w szybki sposób można zmienić w użyteczną na budowie mini koparkę.

Montowane dodatkowe elementy ułatwiają wykonywanie prac porządkowych przez pojazdy terenowe: latem występują w charakterze zamiatarek, zimą natomiast praktycznych niewielkich pługów śnieżnych.

Ponadto wózki widłowe terenowe mogą być wykorzystywane również do transportowania ładunków o nietypowych gabarytach, co umożliwiają chwytaki do beczek, bel siana itp.

Co ważne, łatwo zauważyć, iż zakup dodatkowego osprzętu i wymiennych elementów jest znacznie bardziej korzystny finansowo, niż kupno dodatkowych pojazdów. Jeśli zatem w przedsiębiorstwie można pogodzić czasowo wykonywanie wszystkich zadań i nie kolidują one ze sobą - lepiej inwestować w osprzęt do wózka widłowego, aniżeli w kilka różnych urządzeń.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, które elementu warto wybrać dla posiadanego urządzenia, aby zwiększyć jego uniwersalność, polecamy artykuł "Osprzęt do wózków widłowych - rodzaje i przeznaczenie", który znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje wózek widłowy terenowy?

Dla przedsiębiorców, którzy planują zakup urządzenia, jednym z najważniejszych czynników, który ostatecznie skłoni ich do tego (lub sprawi, że na dłuższy moment porzucą tę myśl) jest cena. Na koszt zakupu wózka widłowego terenowego wpływają m.in: rok produkcji, marka urządzenia, możliwości techniczne, dodatkowe wyposażenie oraz typ zabudowy kabiny (kompletna, niepełna, zadaszenie). Średnia cena wózka widłowego terenowego waha się w okolicach 120-125 tysięcy złotych. Markowe urządzenia można znaleźć na stronach dużych składów nowych i używanych wózków widłowych, np. tutaj: www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-terenowe.W przypadku ceny szczególnie widać różnicę między wózkami widłowymi spalinowymi, a wózkami terenowymi, gdyż te pierwsze są o nawet 50% tańsze. Ich cena plasuje się w okolicach 60-65 tysięcy złotych za nowy pojazd.Czy istnieje jakiś sposób, aby za wózek terenowy zapłacić mniej? Owszem! O ile nie przeszkadza Ci, że wózek, który zakupisz będzie pojazdem z drugiej ręki. Wózki jezdniowe unoszące, które są prawidłowo serwisowane oraz eksploatowane zgodnie z zasadami charakteryzuje długa żywotność. Przedsiębiorcy jednak często decydują się na sprzedaż swojej floty wózków, a przyczyn może być kilka. Należą do nich:

  • spadek obrotów w firmie, mniejsza ilość pracy;
  • upadłość firmy;
  • wymiana dotychczasowo posiadanych urządzeń na nowsze modele;
  • przeniesienie siedziby firmy (np. za granicę);
  • zmiana charakteru i profilu firmy (przebranżowienie).

Nie musisz martwić się o to, że trafisz na złej jakości, niesprawny pojazd, o ile będziesz pamiętał o tym, aby przed zakupem zapoznać się z dokumentacją resurs oraz koniecznie - wybrać sprawdzone, rzetelne miejsce zakupu.

Podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy, czym różnią się tradycyjne wózki widłowe spalinowe czołowe od bardziej zaawansowanych wózków terenowych. Ponadto wskazaliśmy sytuacje i zadania, w których sprawdzają się na co dzień wózki widłowe terenowe oraz branże, w jakich pracują.

To nie przypadek, że urządzenia tego typu są chętnie i często wybierane do trudnych i wymagających zadań z zakresu transportu różnego typu ładunków, gdyż dzięki dużemu udźwigowi oraz możliwością jezdnym, doskonale radzą sobie w ciężkich warunkach.

_______________________________________________________________

Magdalena Burdak

 

Specjalista SEO SEM

www.seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%