Zamknij

Preferencyjne kredyty dla rolników. Jak dostać je w banku?

12:15, 21.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:15, 21.08.2020

Kredyty dla rolników mogą się przydać w wielu sytuacjach. Sezonowość rolnictwa sprawia, że dochody uzyskiwane z działalności rolniczej są bardzo nieregularne. Rolnikom zagrażają też zmienne warunki pogodowe i klęski żywiołowe. Tymczasem produkcja rolna musi trwać nieprzerwanie, aby przynosiła oczekiwany dochód.

Jeśli masz w planach nowe inwestycje lub potrzebujesz środków na odbudowę gospodarstwa, warto sięgnąć po rolniczy kredyt preferencyjny.

Czym są kredyty rolnicze na preferencyjnych warunkach?

Preferencyjnych kredytów dla rolników udzielają banki. Dopłaty do oprocentowania realizuje jednak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu polscy gospodarze mogą wziąć w banku kredyt ze znacznie niższym oprocentowaniem.

Bank może udzielić kredytu preferencyjnego, jeśli rolnik przedstawi przekonujący plan inwestycji rolniczej i wykaże zdolność kredytową. Zdolność do spłaty kredytu trzeba będzie także wykazać przy klęskowych kredytach preferencyjnych. Kredytów klęskowych udziela się na podstawie protokołu oszacowania szkód.

Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie preferencyjne kredyty rolnicze. Można je uzyskać jedynie w bankach współpracujących z ARiMR.

Na co rolnik może przeznaczyć kredyt preferencyjny?

Inwestycyjne kredyty z dopłatami ARiMR mogą posłużyć do zakupu gruntów rolnych. Środkami z takiego kredytu można także opłacić budowę lub modernizację budynków rolniczych. Inwestycja może również polegać na kupnie maszyn i urządzeń rolniczych.

Klęskowe kredyty dla rolników również mogą mieć postać inwestycyjną. Inwestycja po klęsce może przyjmować formę odbudowy lub naprawy uszkodzonych budynków i maszyn lub zakup nowych urządzeń w miejsce zepsutych. Banki udzielają także klęskowych kredytów obrotowych. Można nimi sfinansować zakup środków rzeczowych niezbędnych do wznowienia produkcji rolnej.

Kredyty dla rolników z dopłatami ARiMR mogą mieć dużą wartość.

ARiMR może udzielić dopłat na kredyty sięgające nawet 5 mln złotych. Osoby zajmujące się działami specjalnymi produkcji rolnej mogą uzyskać kredyt preferencyjny o wartości do 8 mln złotych. Największe kredyty bank może przyznać gospodarzom, którzy skupili swoją działalność na przetwórstwie produktów rolnych. W takim wypadku można starać się nawet o 16 mln złotych.

Oczywiście maksymalna kwota kredytu będzie zależna od zdolności kredytowej rolnika. Klęskowe kredyty z dopłatami nie mogą zaś być udzielane na kwotę większą, niż wartość strat wskazana w protokole oszacowania szkód.

Banki mogą oferować różnorodne kredyty preferencyjne.

Aby uzyskać najlepszy kredyt preferencyjny nie wystarczy uzyskać zgody jednego banku. Poszczególne oferty bankowe będą różnić się między sobą marżą, prowizją i ostatecznym oprocentowaniem. Banki mogą także używać różnych metod wyliczania zdolności kredytowej. Oznacza to, że w jednym banku można dostać kredyt na całkiem wysoką kwotę, a w innym spotkamy się z decyzją odmowną.

Z tego względu kredyt na preferencyjnych warunkach najlepiej brać z pomocą doradcy kredytowego specjalizującego się w kredytach rolniczych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%