Zamknij

Jak głosować w wyborach samorządowych

21:16, 05.04.2024 PAP Aktualizacja: 13:07, 06.04.2024
Skomentuj PAP PAP

W wyborach samorządowych zarządzonych na 7 kwietnia wyborcy będą wybierać wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast oraz radnych gmin powiatów i sejmików wojewódzkich. Mieszkańcy Warszawy będą również głosować w wyborach do rad dzielnic. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.

Ile kart do głosowania?

W większości gmin wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania – jedną w głosowaniu na wójta lub burmistrza i po jednej w głosowaniu do rady gminy, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego. 

Wyjątek stanowią miasta na prawach powiatu: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krosno, Legnica, Leszno, Lublin, Łomża, Łódź, Mysłowice, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Piekary Śląskie, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Siemianowice Śląskie, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Sosnowiec, Suwałki, Szczecin, Świętochłowice, Świnoujście, Tarnobrzeg, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Zabrze, Zamość, Zielona Góra, Żory, gdzie nie wybiera się rad powiatu. W tych miastach wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania - jedną w głosowaniu na prezydenta miasta i po jednej w głosowaniu do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego.

W Warszawie wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania – jedną w głosowaniu na prezydenta miasta i po jednej w głosowaniu do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego oraz  kartę w wyborach do rady dzielnicy.

Karty do głosowania – czym się różnią?

Wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybiera się w wyborach bezpośrednich. Oznacza to, że na terenie danej gminy wyborcy otrzymają takie same karty do głosowania z nazwiskami wszystkich kandydatów.

W wyborach do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców radnych również wybiera się w wyborach bezpośrednich. W każdym z piętnastu okręgów wyborcy otrzymają po jednej karcie, na której będzie po jednym kandydacie z każdej zarejestrowanej listy.

W wyborach do rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, do rad powiatów, do sejmików wojewódzkich oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują wybory proporcjonalne. Oznacza to, że na każdej z kart do głosowania umieszczone są listy kilku lub kilkunastu kandydatów, które zostały zarejestrowane w danym okręgu przez komitety wyborcze. Listy kandydatów umieszczone są na karcie do głosowania zgodnie z wylosowanymi numerami.

Grafika PAP

Jak oddać ważny głos?

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata. Zasada ta dotyczy wszystkich kart w głosowaniach do rad, zarówno w wyborach w gminach do 20 tys. mieszkańców jak i w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic Warszawy.

Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub nie postawiono znaku „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata. Głos jest również nieważny, jeżeli znak „x” postawiono w kratce przy nazwisku kandydata, który został skreślony z listy.

W wyborach radnych w gminie liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic Warszawy wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Jeżeli znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy, głos uznaje się za ważny i oddany na wskazaną listę z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu temu kandydatowi, przy którego nazwisku znak „x” jest umieszczony w pierwszej kolejności.

W wyborach na wójtów burmistrzów i prezydentów miast w gminach, gdzie został zarejestrowany tylko jeden kandydat na karcie do głosowania będą kratki oznaczone słowem „TAK” i „NIE”. Wyborca głosuje na kandydata, stawiając znak „x” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku „x” w kratce oznaczonej słowem „NIE” oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%