Już od kilku lat trwa współpraca pomiędzy Gimnazjum nr 2 w Świeciu ze Stiftsgymnasiums z Xanten. Od 12 do 18 października gościliśmy 15-osobową grupę niemieckich uczniów.
Ponieważ w tym roku przypada 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci oraz wydania dzieła „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika wybrano odpowiedni dla spotkania temat: „Śladami Mikołaja Kopernika”. Wizyta ta została sfinansowana w ramach programu Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Uczniowie z G 2 powitali swych niemieckich kolegów na lotnisku w Gdańsku. Po przełamaniu pierwszego onieśmielenia razem wyruszyli odkrywać uroki starego Gdańska. Wysłuchali koncertu organowego w katedrze oliwskiej, odbyli spacer po parku przy pałacu opatów. Szczególnie zachwycająco prezentowały się drzewa obsypane złocącymi się liśćmi. Duże wrażenie na gimnazjalistach wywarło Stare Miasto w Gdańsku. Uczniowie poznali nie tylko najdawniejszą historię miasta, lecz także trudne relacje polsko – niemieckie i wkład miasta w budowanie wolnej Polski po 1980 r. Wszystkim bardzo podobał się Długi Targ i nabrzeże nad Motławą. Nie zabrakło sesji fotograficznej pod fontanną Neptuna. Następny dzień młodzi Niemcy spędzili u polskich rodzin. Rodzice zapewnili im wiele rozrywek.
Na szlaku kopernikańskim młodzi ludzie odwiedzili Grudziądz, miasto, w którym Kopernik odczytał swój traktat o monecie. W tutejszym muzeum wzięli udział w warsztatach czerpania papieru. Po opanowaniu techniki wytwarzania papieru, kolejnym zadaniem było namalowanie ilustracji prezentujących Mikołaja Kopernika. Równie interesująca okazała się wizyta w rodzinnym mieście Kopernika – Toruniu. Bardzo podobała się naszym niemieckim przyjaciołom wizyta w geodium oraz w Domu Kopernika. Zdobytą tam wiedzę zastosowali oni w praktyce podczas budowania modelu Układu Słonecznego.
Bardzo serdecznie młodzi Niemcy i gimnazjaliści z Dwójki zostali przyjęci przez Burmistrza Świecia p. Tadeusza Pogodę. Przybliżył on historię naszego miasta, zaprezentował sukcesy nowoczesnego Świecia. O tym, że świecianie są dziedzicami świetnej przeszłości, a równocześnie żyją w nowoczesnym mieście przekonali się nasi goście podczas zwiedzania. Obejrzeli zrewitalizowany rynek, i śródmieście, a następnie podziwiali jesienną panoramę z wieży zamkowej. Na pamiątkę więzów koleżeństwa i przyjaźni utworzyli u stóp zamku wielkie serce.
Wizytę podsumowano podczas wieczoru pożegnalnego „Bundes Abend”,na który licznie przybyli rodzice i nauczyciele. Młodzi ludzie podkreślali, że bardzo podobał im się program, wiele się nauczyli i dowiedzieli o działalności Mikołaja Kopernika, o przeszłości Pomorza. Podobały im się imprezy szkolne otrzęsiny i dyskoteka. Najbardziej cenne okazały się jednak zawiązane więzi koleżeństwa. Młodzież obiecała zachować kontakt drogą elektroniczną. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkanie, tym razem to gimnazjaliści z Dwójki odwiedzą Xanten.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz