Zamknij
REKLAMA

Będą zmiany w pracy zdalnej. Szef zapłaci za prąd i internet, ale to nie wszystko...

12:21, 20.05.2021 | Źródło: RMF FM
Skomentuj
REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju pokazało projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Zmiany dotyczą uregulowania pracy zdalne. Jakie zapisy się tam znajdą? 

Praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do Kodeksu Pracy.

Obecnie praca na odległość uregulowana jest na podstawie tzw. ustawy covidowej. Przepisy, które weszły w życie w marcu 2020 roku sprawiają, że pracodawcy mogą nakazać pracownikowi zdalną pracę w trakcie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii, a także do trzech miesięcy po ich ustaniu.

Zapisy mają zastąpić pojęcie telepracy. 

Po zakończeniu epidemii praca zdalna będzie mogła być wykonywana w sposób całkowity lub częściowy (hybrydowy). 

- Proponujemy, by praca zdalna była wykonywana w sposób całkowity lub częściowy, tzn. hybrydowy, w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Może to być miejsce zamieszkania pracownika - informuje Anita Gwarek, dyrektor z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Co więcej, koszty wynikające ze zdalnej pracy będzie musiał pokryć pracodawca. Trafią one do pracownika na zasadzie ekwiwalentu.

O jakie koszty chodzi? 

W kodeksie mają znaleźć się m.in. obowiązek pokrycia kosztów z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, koniecznych do wykonywania pracy zdalnej, ale również koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych. 

To, w jakim zakresie szef będzie "dokładał się" do rachunku będzie ustalane ze związkami zawodowymi. Jeśli w miejscu pracy takich nie ma do negocjacji wytypowani zostaną przedstawiciele pracowników. 

To jednak nie koniec zmian. 

Każdy pracownik będzie miał 12 dni w roku, kiedy będzie mógł wybrać pracę zdalną na żądanie.

- Pracownik może mieć takie potrzeby i zadzwonić do pracodawcy, że on dziś potrzebuje mieć pracę zdalną - wyjaśniała cytowana przez RMF FM Gwarek.

(Źródło: RMF FM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%