Zamknij

Społeczna Rada Gospodarcza poparła projekt podwyżki lokalnych podatków

14:45, 24.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Na dzisiejszym posiedzeniu rady gospodarczej jej członkowie - przedsiębiorcy ze Świecia i powiatu świeckiego - zaopiniowali projekt uchwały podwyższającej przyszłoroczne stawki podatków od nieruchomości. 

Jednym z pierwszych punktów posiedzenia byłą prezentacja przedstawiciela Pomorskiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej dotycząca zmian ułatwiających dostęp małych, średnich i dużych firm do dotacji inwestycyjnych. Więcej na ten temat napiszemy wkrótce.

Sporą część dyskusji zajął najważniejszy punkt obrad, czyli zmiany w lokalnych podatkach. Dla zwykłych mieszkańców stawki na 2022 rok będą niewiele się różnić od obecnych. Dla przykładu podatek od budynków mieszkalnych będzie wyższy o 2 grosze na metrze i będzie wynosił 0,71 zł / m kw. O wiele więcej zapłacimy za prywatne grunty niezabudowane, bo stawka wzrośnie o 12 groszy za metr do 0,40 zł / m kw.

Podatek od gruntów związanych z działalnością gospodarczą wzrośnie z obecnych 94 groszy za metr do 97 groszy, a od firmowych budynków z 23,76 zł / m kw. do 24,47 zł / m kw. 

- Wiemy, że przedsiębiorcom jest teraz trudno ale te podatki nie wzrastają bardzo i nie są w najwyższych dopuszczalnych stawkach - argumentował burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski. - Z tych pieniędzy realizujemy m.in. inwestycje, które służą wszystkim mieszkańcom Świecia i gminy.

W czasie dyskusji pojawiały się różne tematy związane z naszą gminą ale też z prowadzeniem działalności gospodarczej, szczególnie niepewnością związaną z wprowadzeniem Polskiego Ładu.

W głosowaniu wzięło udział 9 członków Społecznej Rady Gospodarczej - 8 było za pozytywnym zaopiniowanie projektu uchwały, 1 wstrzymał się od głosu. Opinia przedsiębiorców zostanie przedstawiona podczas sesji budżetowej Rady Miejskiej w Świeciu, zaplanowanej na 22 grudnia. 

[ZT]13021[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%