Po ponad półrocznym okresie niepewności w końcu wiadomo, jakie będą decyzje w sprawie zakładów Schumachera oraz tego, czy pracownicy nadal będą mieli pracę.
O sprawie pisaliśmy już w styczniu, ale wtedy nikt oficjalnie nie udzielił nam informacji.
[ZT]19618[/ZT]
Dzisiaj otrzymaliśmy informację prasową od firmy zajmującej się Public Relations:
"Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, a także dwie papiernie w Grudziądzu i Myszkowie, z których jedna została całkowicie zmodernizowana w 2023 roku oraz trzy centra serwisowe. Dotyczy także załogi, w tym kadry zarządzającej i wszystkich pracowników. Zakończenie transakcji jest uzależnione od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spełnienia określonych warunków zawieszających.
Grupa Schumacher Packaging to jedna z największych w Europie firm rodzinnych zajmujących się produkcją niestandardowych opakowań z tektury falistej i litej. Jest uznawana za lidera branży w obszarze innowacji i technologii. Jest także pionierem wysokowydajnego druku cyfrowego na tekturze falistej. Na przestrzeni lat Grupa Schumacher odnotowała dynamiczny rozwój międzynarodowy. Aktualnie posiada 26 oddziałów w Niemczech, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii. W Polsce Grupa współpracuje z wieloma klientami. Zdolności produkcyjne Schumacher Packaging wynoszą 440 000 ton papieru oraz 535 milionów metrów kwadratowych opakowań z tektury falistej. Firma zatrudnia w Polsce 1540 osób. W 2023 roku obroty polskich oddziałów wyniosły 327 mln euro (skumulowana wartość sprzedaży).
Zarówno Grupa Saica, jak i Schumacher Packaging przywiązują ogromną wagę do swoich wizji obejmujących neutralne dla klimatu opakowania wykonane z surowców odnawialnych.
- Cieszymy się, że zawarliśmy umowę z firmą Saica – to dobra informacja zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów. Bliskość kulturowa łącząca obie nasze rodzinne firmy umożliwi szybką integrację. Produkty i usługi obu firm uzupełniają się w Polsce. Saica wypełnia lukę w swoim i tak już rozległym zasięgu geograficznym, rozszerzając działalność na szóstą, co do wielkości gospodarkę w Europie. Jest to ważny krok również dla Schumacher Packaging, który pozwoli nam kontynuować drogę sukcesów i długoterminowy rozwój firmy. Wydzielenie polskiej spółki zależnej nie spowoduje żadnych komplikacji dla reszty Grupy Schumacher Packaging, gdyż podmiot będący przedmiotem umowy działa niemal niezależnie od naszej firmy w innych krajach, posiadając własne kierownictwo – komentuje Björn Schumacher, CEO, Schumacher Packaging.
Porozumienie z Schumacher Packaging wpisuje się w rozwój Grupy Saica określony w strategicznym planie „Saica 2025”.
– To bardzo ważny kamień milowy dla Grupy Saica. Porozumienie nie tylko wpisuje się w strategię rozwoju naszego biznesu, lecz także stanowi istotny krok w rozwoju naszej infrastruktury i usług w Europie Wschodniej. Z radością powitamy pracowników Schumachera w Polsce i wspólnie z nimi będziemy dalej rozwijać naszą kulturę i wartości, których ważnym elementem jest dbałość o ludzi, naszą przyszłość i akceptacja stojących przed nami wyzwań – komentuje Susana Alejandro, prezes Saica Group.
Grupa Saica weszła na polski rynek w 2011 roku poprzez spółkę joint venture z Grupą Thimm – przejmując zlokalizowaną w Tychach fabrykę opakowań z tektury falistej o nazwie TOP THIMM (nabywając 49 proc jej udziałów). Z kolei w 2022 roku Grupa Saica dokonała akwizycji 76 proc. udziałów w Fox Recykling, spółce zajmującej się gospodarką odpadami z siedzibą w Gdyni.
Grupa Saica oferuje zrównoważone rozwiązania papierowe do produkcji tektury falistej i opakowań, promując obieg zamknięty w gospodarce odpadami. Zatrudniająca ponad 10 300 pracowników i obecna w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Turcji, Luksemburgu, Holandii, Polsce i Stanach Zjednoczonych, Grupa Saica ma cztery linie biznesowe: produkcja papieru makulaturowego do tektury falistej tektury (Saica Paper), gospodarki odpadami i usług środowiskowych (Saica Natur), produkcji opakowań z tektury falistej (Saica Pack) i opakowań giętkich (Saica Flex). Przychody grupy wynoszą 3,620 mln euro (skonsolidowana sprzedaż na dzień 31 grudnia 2023 r.).
Grupa Schumacher Packaging z siedzibą w Ebersdorf koło Coburga w Bawarii jest jednym z największych w Europie producentów niestandardowych opakowań z tektury falistej i litej. Jako zintegrowana grupa przedsiębiorstw, Schumacher Packaging składa się z trzech papierni wytwarzających podstawowy papier falisty z recyklingu, dwóch fabryk tektury, 15 zakładów przetwórczych i różnych centrów serwisowych. Jako firma średniej wielkości („niemiecki Mittelstand”) bardzo elastycznie reaguje na zmiany rynkowe i potrzeby klientów. Z wieloma klientami i dostawcami firma ściśle współpracuje o dziesięcioleci.
Firma jest zarządzana w trzecim pokoleniu przez braci Björna i Hendrika Schumacherów. Posiada 26 lokalizacji w Niemczech, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii. W 2023 roku rodzinna firma obchodziła 75-lecie istnienia, upamiętniając 75 lat tradycji, dynamiki i innowacyjności. Od kilkudziesięciu lat jest jednym z liderów innowacji i technologii w branży opakowań oraz pionierem w zakresie wysokowydajnego druku cyfrowego na opakowaniach z tektury falistej, najbardziej przyjaznego dla środowiska procesu drukowania. Schumacher Packaging opracowuje, produkuje i drukuje opakowania dla wszystkich gałęzi przemysłu. Zrównoważony rozwój odgrywa tu kluczową rolę – firma zamierza do 2035 r. wytwarzać swoje produkty w sposób neutralny dla klimatu. W 2023 roku firma
Schumacher Packaging osiągnęła roczny obrót w wysokości 940 mln euro, zatrudniając około 4000 pracowników."
Były pracownik 14:25, 22.07.2024
Mam nadzieję że nowi właściciele zrobią porządek w biurowcu to jest przesada stanowiska są takie tworzone że koń aż się śmieje, za chwilę sami dyrektorzy będą robić osoby którzy planują robotę masakra totalna wszyscy na produkcję powinni trafić od planistow po spedycję by się w końcu nauczyli planować
Gabi 19:22, 22.07.2024
No cóż pracownicy na bruk.bo okaże się że za drogi prąd i to wina ekonomiczna.koledzy już szukajcie nowej pracy
Pracownik19:32, 22.07.2024
Zaraz będzie działać farma fotowoltaiczna. Będzie prąd.
Miras19:57, 16.09.2024
Bez znajomości każdą osobę można zwolnić.
Gabi 19:24, 22.07.2024
Koledzy szukajcie już nowej pracy bo nowy pracodawca i tak po roku was zwolni z winy ekonomicznej.tak się teraz to nazywa
Schumi21:24, 22.07.2024
*%#)!& o Chopinie
Xymena19:56, 16.09.2024
Zawsze warto szukać.
Życzliwy00:18, 23.07.2024
Pierwsze co powinni to pozrywac kontrakty ze wszystkimi firmami znajomków kierowników. Robota ich niepotrzebna, tylko kradną. Złodziejstwo to z resztą w tej firmie globalny problem. Duzo tez zupełnie niepotrzebnych etatów
Miras20:08, 23.07.2024
Wszędzie liczą się układy i znajomości.
Jarek01:59, 23.07.2024
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. :)
1 0
Nie zrobią.
0 0
Ewentualnie zwolnią kilka osób z biura (najstarszych pracowników), a osoby kierujące pracownikami zostaną na swoich stanowiskach - nawet bez odpowiedniej znajomości języków obcych (w tym języka angielskiego).