Papierowe ręczniki, nawilżone chusteczki, tłuszcz, lekarstwa, szmaty, piasek… to tylko część katalogu rzeczy, które codziennie wyrzucamy do kanalizacji. Te śmieci zapychają rury, zabijają florę bakteryjną w oczyszczalni i bywają niebezpieczne dla pracowników. Podpowiadamy czego nie należy wrzucać, wylewać do kanalizacji.
Świeckie Zakład Wodociągów i Kanalizacji codziennie dostarcza 5 tys. metrów sześciennych wody i odbiera ponad 4 tys. m ścieków. Obsługuje w ten sposób prawie 34 tys. mieszkańców.
- Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić ciągłość świadczonych usług – mówi Andrzej Kozłowski, prezes ZWiK w Świeciu. - Możecie nam, Państwo, bardzo w tym pomóc oszczędzając pieniądze i chroniąc środowisko - dodaje.
Aby ścieki mogły sprawnie przepływać przez rury kanalizacyjne nie możemy wrzucać do umywalki, zlewozmywaka czy ubikacji odpadów. Każdego dnia pracownicy ZWiK usuwają zatory na sieci kanalizacyjnej, powstające na skutek wrzucania do toalet odpadów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Trafiające do kanalizacji elementy stałe powodują kosztowne awarie i uszkodzenia pomp oraz zapychanie sieci kanalizacyjnych. Wszystko to naraża Zakład na dodatkowe koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej poprzez konieczność angażowania specjalistycznego samochodu do jej czyszczenia, naprawy czy zakupu nowych pomp, ale również może prowadzić do zalewania piwnic, łazienek, ogrodów lub ulic. Zapchana rura kanalizacyjna to koszt i problem:
• dla Użytkownika – czyli Państwa - bo nie ma odpływu i kanalizację trzeba udrożnić,
• dla ZWiK – bo trzeba usunąć awarię, a dodatkowo dostajemy wszyscy „śmierdzący kłopot”
- Dbajmy o nasze wspólne dobro, korzystając prawidłowo z kanalizacji – dodaje Kozłowski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz