Zamknij
REKLAMA

Świecki ZUS ostrzega. Za to można stracić emeryturę lub rentę!

11:00, 20.02.2020 | K.N
REKLAMA
Skomentuj

W 2019 roku dorabialiście do otrzymywanych świadczeń? ZUS przypomina, że musicie poinformować o dodatkowych przychodach. Świecianie mają na to czas do 2 marca. Niestety, w niektórych przypadkach może się to wiązać z zawieszeniem wypłacania pieniędzy.

Wcześniejsi emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń musza powiadomić o swoich zarobkach. W ubiegłym roku był na to czas do końca lutego. Tym razem podatnicy mogą to zrobić jeszcze do poniedziałku (2 marca).

ZUS musi wiedzieć o ubiegłorocznych wynagrodzeniach z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też  przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej.

- Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Rozliczenie jest konieczne, ponieważ wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych i informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Urząd informuje, że przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Najlepiej więc przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Z kolei emeryci i renciści, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, piszą oświadczenie samodzielnie. 

Gdy dodatkowe zarobki nie przewyższają 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju nic się nie dzieje. Gorzej jeśli przekroczą limit. Wtedy świadczenie jest zmniejszane. Z kolei do jego zawieszenia dojdzie wtedy, gdy przychód przekroczy 130% średniej pensji.

O swoich dochodach nie muszą informować jednak wszyscy. Pism do ZUS nie składają emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Limit nie obowiązuje też niektórych rencistów (renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych oraz renty rodzinne). Informacji nie muszą podawać także uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenie lub agencyjnej.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Zofia Zofia

1 1

Jeśli mąż posiada emeryturę wojskową ,też musi składać oświadczenie ? 17:50, 20.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

0 1

To pytanie należy skierować do organu, który wypłaca emeryturę wojskową.
W przypadku świadczeniobiorców ZUS informację o zarobkach nie wszyscy muszą składać. Nie składają osoby które ukończyły wiek emerytalny i niektórzy renciści o który pisałam w informacji prasowej.

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego 23:14, 24.02.2020


RentaRenta

3 1

Renciści na rencie rodzinnej składają oświadczenia, ze względu na ograniczenia dochodu. Przestańcie pisać *%#)!& i douczcie się zamiast wprowadzać ludzi w błąd. 23:35, 21.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone