Zamknij
REKLAMA

ZUS: jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności - POBIERZ

10:54, 24.03.2020 | Krzysztof Nowicki
Skomentuj
Teraz wniosek został skrócony do jednej strony. Fot. fotolia
REKLAMA

Odroczenie składek ZUS nie jest pomocą publiczną, więc zakład opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców. 

W pierwotnej wersji wniosek składał się z czterech stron, na których trzeba było podać skomplikowane dane. Większość przedsiębiorców nie poradziłaby sobie sama z jego wypełnieniem. 

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że ulgi dla przedsiębiorców na podstawie specustawy nie będą stanowiły pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS mógł opracować i skrócić do jednej strony wniosek dla przedsiębiorców o odroczenie składek oraz zawieszenie zawartych już układów ratalnych i  odroczeń na 3 miesiące – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ważne, wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości oraz niezależnie od tego, czy ich przychody zmalały o 50, 30, 10 czy ileś procent. Zapowiedziane przez prezydenta całkowite zwolnienie z płacenia składek ZUS jeszcze nie obowiązuje. Czekamy na podpis prezydenta i przepisy szczegółowe. Przypomnijmy, że ta forma pomocy ma objąć tych przedsiębiorców, których przychody w marcu spadły przynajmniej o 50 procent w stosunku do lutego.

Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy tam również krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące. 

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS, pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan,
a oryginał dostarczyć później.

- Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy - dodaje Krystyna Michałek.

ZAŁĄCZNIKI:

Wniosek odroczenie_uproszczony.doc

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA