Zamknij
REKLAMA

Tesco wynosi się z Polski. Co ze sklepem w Świeciu?

19:43, 18.06.2020 | PAP
Skomentuj Na razie nie wiadomo czy sklep w Świeciu będzie działał pod inną marką, czy zostanie zlikwidowany. Fot. Krzysztof Nowicki
REKLAMA

Tesco sprzedaje swój polski biznes: sklepy, centra dystrybucji i główną siedzibę - poinformowało Tesco w czwartkowym komunikacie. Nabywcą jest firma Salling Group, do której należy sieć sklepów Netto. 

- Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce. Ta transakcja pozwoli nam skoncentrować się w regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową i możliwości wzrostu oraz osiągamy marże i wyniki finansowe, które stanowią wartość dla grupy - komentuje cytowany w komunikacie prezes Grupy Tesco Dave Lewis.
- Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce - dodał.

Jak podano, całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln złotych (równowartość 181 mln funtów), a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów), w gotówce. Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w bieżącym roku finansowym. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne.

W komunikacie poinformowano, że Salling Group A/S jest w 100 proc. własnością Salling Foundations z Danii i obsługuje 11 milionów klientów tygodniowo w Niemczech, Polsce i Danii; ma 50 000 pracowników i roczne obroty w wysokości około 7 mld funtów. Tesco Polska osiągnęło w roku finansowym 2019/20 przychody (bez VAT i paliw) w wysokości 1 mld 368 mln funtów i stratę operacyjną przed uwzględnieniem kosztów nadzwyczajnych w wysokości 24 mln funtów.

Właściciel Netto nie tylko przejmie 301 sklepów, ale też około 7 tysięcy pracowników. Na rebranding i unowocześnienie sklepów planuje wydać ponad 1,5 miliarda złotych. Na razie nie istnieją szczegółowe plany co do tego, które sklepy będą działać pod marką Netto, a które zostaną zlikwidowane.

- Cieszymy się na współpracę ze wszystkimi naszymi nowymi współpracownikami i partnerami, a polscy klienci mogą oczekiwać nowoczesnych sklepów z atrakcyjnymi zakupami - mówi Per Bank, prezes Salling Group. - Z niecierpliwością oczekujemy na zbudowanie zunifikowanego zespołu obu firm i planujemy wydać ponad półtora miliarda na przebudowę obecnych sklepów Tesco.

Salling Group jest właścicielem sieci sklepów Netto. Pierwszy sklep Netto w Polsce powstał w 1995 r. w Szczecinie. Firma ma obecnie ponad 383 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia ponad 5 tys. osób. (PAP) / NOW

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

??

3 1

Słowo ' wynosi' brzmi jak pisowska pogarda -zastanówcie się czy też tacy już powoli jesteście? 21:16, 18.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janjan

1 1

No niestety chyba tak jest,smutne. 06:46, 19.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alelujaaleluja

3 1

Rydzol swój sklep parafialny otworzy z używanymi częsciami do maybachów. 13:22, 19.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA