Zamknij
REKLAMA

Poseł Magdalena Łośko interweniuje w sprawie chlewni w Buczku

12:55, 31.01.2020 | Krzysztof Nowicki
REKLAMA
Skomentuj

Mieszkańcy gminy Jeżewo walczący o niedopuszczenie do budowy ogromnej chlewni 1,5 km od Jeziora Stelchno zyskali nowego sojusznika – poseł Magdalenę Łośko (KO).

Na prośbę grupy mieszkańców poseł Łośko wystosowała interpelację do ministra klimatu Michała Kurtyki oraz zapytania do  wójta Gminy Jeżewo i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

W interpelacji do ministra napisała, m.in.:

Czy w Ministerstwie Klimatu toczą się jakiekolwiek prace nad wyżej wspomnianym projektem ustawy? Jeśli tak, na jakim etapie?

Czy Minister Klimatu dostrzega problem uciążliwości zapachowej niektórych planowanych przedsięwzięć sektora rolniczego i widzi potrzebę zmian legislacyjnych pozwalających ograniczyć to zjawisko?

Czy w Ministerstwie Klimatu trwają obecnie jakiekolwiek prace, których celem jest uregulowanie powyższego problemu? Jeśli tak, na jakim etapie? Jeśli nie, to czy ze względu na ważny interes społeczny, jakim bez wątpienia jest konieczność ograniczania uciążliwości zapachowej niektórych planowanych przedsięwzięć sektora rolniczego – podległy Panu Ministrowi resort przygotuje rozwiązania, które pomogą osiągnąć ten cel?

Do wójta gminy Jeżewo poseł wystosowała dwa pytania:

Czy w ramach prowadzonego postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, organ administracji publicznej – Wójt Gminy Jeżewo przychyli się do uwag strony społecznej i argumentacji mieszkańców oraz weźmie pod uwagę fakt, że realizacja inwestycji może wiązać się z  powstaniem uciążliwości zapachowej oraz jej negatywnym wpływem na ludzi i środowisko?

Czy w ramach przygotowywanego dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego Wójt Gminy Jeżewo uwzględni wnioski mieszkańców przewidujące zakaz realizacji inwestycji mogących negatywnie wpływać na środowisko, jak i również fakt, że część mieszkańców zwraca uwagę na możliwości rozwojowe gminy m.in. względem funkcji agroturystycznej?

Przypomnijmy, że chodzi o plany budowy przez firmę Prosiaczek z Krąplewic ogromnej chlewni na 20 tys. świń w miejscowości Buczek. Mieszkańcy obawiają się uciążliwego smrodu i plagi gryzoni oraz much.

- Jeśli chlewnia tu powstanie to piękne tereny okolic Jeziora Stelchno zamiast przyciągać wypoczywających i turystów zaczną ich odstraszać – mówią przedstawiciele komitetu protestacyjnego.

I czekają na przedstawienie przez urząd gminy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla Buczka. Jednocześnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy została ponownie uruchomiona procedura środowiskowa – inwestor odpowiedział na pytania RDOŚ – wszyscy czekają na decyzję regionalnej dyrekcji.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

marekmarek

0 0

dobrze, że nie kupiłem działki w jeżewie
08:56, 01.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntAnt

0 0

Dobra zmiana. Uruchomienie fermy po komunie też nastąpiło kiedy u władzy byli ci sami. Tak wybraliście 13:04, 01.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

0 2

Prosiaczkowi proponujemy wybudować chlewnię w Bydgoszczy, tam skąd inwestor pochodzi. 17:54, 01.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MKMK

0 0

Z tego co mi wiadomo inwestor mieszka w Żołędowie, ma tam 30 hektarów i właśnie tam niech buduje tą fermę 22:29, 13.02.2020


FarmerFarmer

0 2

Najlepiej wszystkiego zakzać, przejdzie wszyscy na wegetarianizm. A Ci co nie przejdą niech jedzą,, świeżutkie,, mięso z Belgi i Hiszpanii pryskane środkami wydłużającymi świeżość - samo zdrowie. To jest wieś a na wsi chowie się zwierzęta. A firmie można postawić takie warunki odnośnie ochrony środowiska których spełnienie będzie warunkiem koniecznym aby taka chlewnia mogła powstać. 14:40, 02.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rolnikrolnik

0 0

zgadzam sie w pełni 21:07, 13.02.2020


JesiJesi

2 1

Bydgoszcz to miasto a Jeżewo to wieś widzisz różnice?Widziałeś kiedyś w mieście chlewnie? 13:15, 05.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

QwertyQwerty

0 0

Czy miasto czy wieś i tu i tu po drugiej stronie jest człowiek. Widocznie ktoś o tym zapomina. 08:52, 13.02.2020


REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone