Prokuratura Rejonowa w Świeciu prowadzi intensywne śledztwo przeciwko dwóm mężczyznom, którzy brali na cel domy jednorodzinne. Łupem złodziei padały gotówka, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny. Jak się okazało, przestępczy duet to recydywiści, a jeden z nich wpadł z ogromną ilością narkotyków.
Do zuchwałych włamań doszło na przełomie maja i czerwca tego roku. Sprawcy działali według z góry ustalonego, powtarzalnego planu.
Wybierali domy jednorodzinne, a do ich wnętrza przedostawali się forsując okna. Po wejściu do środka błyskawicznie plądrowali pomieszczenia w poszukiwaniu najcenniejszych przedmiotów.
Do takich kradzieży doszło między innymi 22 maja, kiedy złodzieje skradli 9 tys. złotych w gotówce, laptopa oraz złotą biżuterię, a łączne straty oszacowano na kwotę aż 42 tys. złotych.
Sprawcy uderzyli ponownie 2 czerwca 2026 r. w miejscowości Jantar. Tym razem ich łupem padły pieniądze i biżuteria, a poszkodowani wycenili straty na ponad 4 063 zł.
Dzięki sprawnej akcji organów ścigania, podejrzani zostali szybko zatrzymani. To dwaj mężczyźni: 43-letni Łukasz S. oraz 50-letni Mirosław W. Obaj doskonale znają policyjne cele.
– Sprawcy byli już wcześniej znani organom ścigania. Działali w warunkach powrotu do przestępstwa, czyli tak zwanej recydywy, w okresie 5 lat po odbyciu kary pozbawienia wolności za podobne czyny – informuje Agnieszka Adamska-Okońska, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.
Zatrzymanie przyniosło jednak jeszcze jedno odkrycie. Podczas przeszukania u młodszego z mężczyzn, Łukasza S., funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 2 kilogramy substancji psychotropowych w postaci MDMA (ekstazy).
Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy okazał się bezwzględny. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem (art. 279 § 1 k.k.) w warunkach recydywy (art. 64 § 1 k.k.). Łukasz S. odpowie dodatkowo za posiadanie znacznej ilości środków odurzających.
Z uwagi na powagę sytuacji, prokurator podjął radykalne kroki.
– 3 czerwca 2026 r. prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Świeciu z wnioskiem o zastosowanie wobec Łukasza S. i Mirosława W. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wniosek ten umotywowano grożącą podejrzanym surową karą oraz uzasadnioną obawą związaną z utrudnianiem postępowania przygotowawczego – wyjaśnia rzecznik prokuratury, Agnieszka Adamska-Okońska.
Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratury i podejrzani trafili do aresztu na najbliższe trzy miesiące.
Sprawa wciąż jest rozwojowa – śledczy sprawdzają m.in., czy zatrzymani nie mają na koncie innych, podobnych przestępstw na terenie województwa.
Z uwagi na działanie w warunkach recydywy grozi im wyjątkowo surowa kara – spędzą za kratami od roku do nawet 15 lat pozbawienia wolności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz