Zamknij
REKLAMA

To groźny pierwiastek. Jego nadmiar jest powiązany z demencją

12.00, 08.02.2022 Źródło: ABC Zdrowia Wirtualna Polska Aktualizacja: 12.22, 08.02.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może szkodzić. Jak odkryli naukowcy nadmiar tego pierwiastka powiązany jest z demencją. 

Żelazo to składnik hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu, bierze udział w syntezie neuroprzekaźników w mózgu i w procesach magazynowania i eksploatacji energii przez komórki.

Zapotrzebowanie dzienne na ten pierwiastek to 18 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn. U kobiet w ciąży zapotrzebowanie wzrasta do 26 mg.

- Nie ma jednak potrzeby, by każdy z nas żelazlo suplementował - wskazuje ABC Zdrowie Wirtualna Polska. 

Nadmiar szkodzi zdrowiu 

Nadmiar żelaza w organizmie bywa spowodowany np. niewłaściwą dietą i może być szkodliwy dla mózgu. Nierozsądna suplementacja może prowadzić do nudności, bólów brzucha, zaparć czy zaburzeń hormonalnych. 

- Zbyt wysoki poziom żelaza w organizmie jest bardzo niekorzystny, w przyszłości może bowiem prowadzić do uszkodzenia wątroby, zawału serca, rozwoju insulinoodporności lub cukrzycy - podaje serwis medicover.pl.

Okazuje się, że może mieć również związek z demencją. 

- Organizacja Alzheimer’s Research przyznaje, że nie ma bezpośrednich dowodów na związek pomiędzy nadmiernym stężeniem żelaza we krwi, a zachorowaniem na demencję, ale są dowody na to, że wysoki poziom tego pierwiastka we krwi przyczynia się do nasilenia objawów choroby - wskazuje serwis ABC Zdrowie Wirtualna Polska. 

Naukowcy wskazują, że potrzebne są kolejne badania, które rozstrzygną ewentualną szkodliwość tego pierwiastka w kontekście chorób neurodegeneracyjnych.

(Źródło: ABC Zdrowia Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Ble, ble, ble.Ble, ble, ble.

1 0

Ciekawe, czy jeszcze żyje Francuz Michel Lotito, który zjadł 128 rowerów i 28 wózków z supermarketów. 16:00, 08.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%