Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może szkodzić. Jak odkryli naukowcy nadmiar tego pierwiastka powiązany jest z demencją.
Żelazo to składnik hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu, bierze udział w syntezie neuroprzekaźników w mózgu i w procesach magazynowania i eksploatacji energii przez komórki.
Zapotrzebowanie dzienne na ten pierwiastek to 18 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn. U kobiet w ciąży zapotrzebowanie wzrasta do 26 mg.
- Nie ma jednak potrzeby, by każdy z nas żelazlo suplementował - wskazuje ABC Zdrowie Wirtualna Polska.
Nadmiar żelaza w organizmie bywa spowodowany np. niewłaściwą dietą i może być szkodliwy dla mózgu. Nierozsądna suplementacja może prowadzić do nudności, bólów brzucha, zaparć czy zaburzeń hormonalnych.
- Zbyt wysoki poziom żelaza w organizmie jest bardzo niekorzystny, w przyszłości może bowiem prowadzić do uszkodzenia wątroby, zawału serca, rozwoju insulinoodporności lub cukrzycy - podaje serwis medicover.pl.
Okazuje się, że może mieć również związek z demencją.
- Organizacja Alzheimer’s Research przyznaje, że nie ma bezpośrednich dowodów na związek pomiędzy nadmiernym stężeniem żelaza we krwi, a zachorowaniem na demencję, ale są dowody na to, że wysoki poziom tego pierwiastka we krwi przyczynia się do nasilenia objawów choroby - wskazuje serwis ABC Zdrowie Wirtualna Polska.
Naukowcy wskazują, że potrzebne są kolejne badania, które rozstrzygną ewentualną szkodliwość tego pierwiastka w kontekście chorób neurodegeneracyjnych.
Ble, ble, ble.16:00, 08.02.2022
1 0
Ciekawe, czy jeszcze żyje Francuz Michel Lotito, który zjadł 128 rowerów i 28 wózków z supermarketów. 16:00, 08.02.2022