W przypadku większości zawodów, określenie kwoty netto i brutto wynagrodzenia jest dosyć proste. U nauczycieli jest nieco inaczej, gdyż ich wynagrodzenie jest regulowane przez specjalną ustawę. Spróbujmy zatem – na podstawie przytoczonych danych – dowiedzieć się, ile rzeczywiście zarabia nauczyciel. W poniższej analizie wykorzystane zostaną informacje ustawowe, do których każdy z nas ma dostęp (chociażby za pośrednictwem sieci Internet).
W przypadku większości zawodów, określenie kwoty netto i brutto wynagrodzenia jest dosyć proste. U nauczycieli jest nieco inaczej, gdyż ich wynagrodzenie jest regulowane przez specjalną ustawę. Spróbujmy zatem – na podstawie przytoczonych danych – dowiedzieć się, ile rzeczywiście zarabia nauczyciel. W poniższej analizie wykorzystane zostaną informacje ustawowe, do których każdy z nas ma dostęp (chociażby za pośrednictwem sieci Internet).
Kalkulacja wynagrodzeń nauczycieli a ich stopień zawodowy
Wynagrodzenia nauczycieli są naliczane w oparciu o dokument zwany „Kartą Nauczyciela”. Według zapisów wchodzących w skład treści tego dokumentu, wysokość uzyskiwanych przezeń świadczeń zależy od:
Tytułu, który posiada określony nauczyciel. Co ważne, każdy z tych tytułów jest elementem większej hierarchii, która składa się z czterech stopni:
Tytułu naukowego, który w trakcie nauki został przez nauczyciela uzyskany. Zgodnie z tym również i na tym polu istnieją pewne stopnie, które mają bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzeń nauczycieli. Oto one:
Zarobki nauczycieli nie są tajemnicą, gdyż ich wysokość powinna być zgodna z Rozporządzeniem Ministerska Edukacji Narodowej z2019 roku. Zgodnie z nim minimalna stawka dla nauczyciela z określonym tytułem, to:
Zgodnie z powyższym, kwoty te są kwotą najniższą, jaką może otrzymać nauczyciel. Jego ostateczne wynagrodzenie będzie zatem zależeć od wielu innych czynników, w tym od placówki, w której aktualnie dana osoba pracuje. Ciekawostką niech będzie fakt, że aż 98 procent wszystkich nauczycieli w Polsce, to osoby, które posiadają tytuł magistra, wraz z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
W roku 2019 dużo mówiło się na temat nauczycieli i ich zarobków. Efektem tego był strajk, który zmusił rządzących do zwiększenia nakładów na edukację. Skutkiem tych starań był wzrost wynagrodzenia, który również był uzależniony od stopnia zawodowego posiadanego przez określonego nauczyciela. Co ważne – podwyżki te dotknęły tylko tych nauczycieli, którzy znajdowali się wyłącznie w drugiej lub w trzeciej grupie wynagrodzenia. Na marginesie warto zaznaczyć, że i tak były to podwyżki minimalne.
Oprócz wszystkich powyższych składników wynagrodzeń, nauczyciel może liczyć na kilka dodatkowych świadczeń, które najczęściej wiążą się z osiągnięciem pewnych sukcesów w pracy zawodowej. W jakich okolicznościach może on liczyć na dodatkowe pieniądze?
W przypadku osiągnięcia określonego stażu pracy. Prawo do tego dodatku nauczyciel zyskuje dopiero po 4 latach pracy i jest wypłacany każdego miesiąca, wraz z wynagrodzeniem. Co ważne – wysokość wspomnianego dodatku jest ściśle określona od stażu pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem, najwyższy dodatek to 20 procent do wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek za wychowawstwo to kolejny, ważny składnik wynagrodzenia nauczyciela. Otrzymują go wyłącznie te osoby, które są wychowawcami określonych klas lub oddziału przedszkolnego. Jego wysokość jest stała i wynosi 300 złotych.
Dodatek motywacyjny – to kolejny, tym razem okazjonalny element wynagrodzenia nauczyciela. Jego wysokość jest zależna od rozporządzenia Dyrektora placówki oświatowej. Otrzymują go wyłącznie ci nauczyciele, którzy mogą się pochwalić określonymi sukcesami w pracy. W praktyce oznacza to, że korzystają z niego osoby, których uczniowie odnieśli sukces w zawodach, konkursach, olimpiadach itd.
W ciągu roku nauczyciele mogą liczyć na dodatkową wypłatę. Jest to tak zwana „trzynastka”, która jest obliczana według tych samych wskaźników co pozostałe wynagrodzenia. Świadczenie to mogą otrzymać wyłącznie te osoby, które w danej szkole lub w przedszkolu przepracowały co najmniej 6 miesięcy.
Powyższe dane jasno wskazują, że zarobki nauczycieli nie należą do zbyt wysokich. Owszem, ich wysokość po uzyskaniu odpowiednich dodatków jest już znacznie bardziej atrakcyjna, ale wciąż jest to mało, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu najniższej krajowej. Czy to oznacza, że nauczycieli zabraknie? Jeśli wynagrodzenie będzie kształtowane w ten sam sposób, to może tak się stać.