Zamknij

Szafka narożna kuchenna. Jak zrobić z drewna – budowa, rozwiązania

. + 21:04, 01.07.2022 Aktualizacja: 21:11, 01.07.2022

Jesteś w trakcie tworzenia nowej aranżacji kuchennej? Zastanawiasz się pewnie, jak można zmniejszyć koszty tego przedsięwzięcia. Proponujemy dziś samodzielne wykonanie szafki narożnej do kuchni. Zapewniamy, że jest to wykonalne i wcale nietrudne, a efekt może być porównywalny z profesjonalnymi projektami ze strony AboutDecor. Ten artykuł pomoże Ci wyjść zwycięsko z tego wyzwania, a może już na zawsze zapomnisz o kupowaniu gotowych mebli?

Szafka narożna prosta

Wyróżniamy trzy rodzaje szafek narożnych: kuchnia w kształcie litery l, szafki kuchenne narożne proste i te ze skośnymi drzwiczkami. Ze względu na funkcjonalność oraz łatwość wykonania przedstawimy instrukcję wykonania szafki prostej.

Przygotowanie

Będą Ci potrzebne następujące materiały:

  • deski lub płyty drewnopodobne,
  • blat kuchenny,
  • fronty lub drzwiczki
  • uchwyt,
  • zawiasy,
  • opcjonalnie koszyk cargo wraz z systemem jezdnym,
  • okleinę
  • nóżki.

Upewnij się, czy posiadasz wiertarkę, wkrętarkę, pilarkę, młotek, klej do drewna, drewniane kołki, wsporniki do półek, gwoździe oraz ołówek z linijką pod ręką.

Pomysł i projekt

Na pewno chcesz już poznać konkretne zalecenia, jednak na początek czeka Cię sporo pracy koncepcyjnej. Dobry projekt to klucz do sukcesu. Zadaj sobie pytanie, jak ma wyglądać nowa kuchenna aranżacja z szafką narożną. Nie zapomnij uwzględnić wielkości, kształtu oraz stylu całego wnętrza. Określ dokładnie wymiary szafki i jej poszczególnych elementów oraz rozplanuj system wewnętrznej organizacji przestrzeni mebla, jak np. półki, specjalne wkłady, listwy, dodatkowe wyposażenie w postaci koszy, przegródek czy wieszaków. Jeżeli planujesz montaż kosza wysuwanego typu Magic Corner, wybierz najpierw konkretny model, a następnie zaplanuj całą konstrukcję. By optymalnie wykorzystać dostępne wewnątrz szafki miejsce, warto znać jej przeznaczenie. Co i gdzie będzie tam przechowywane? Duże garnki, sprzęt kuchenny, a może sporo drobiazgów? Wiedza ta pozwoli Ci na idealne zagospodarowanie przestrzeni oraz utrzymanie porządku. Nie bez znaczenia jest również decyzja o tym, w którą stronę mają otwierać się drzwiczki, by korzystanie z niej było wygodne i bezproblemowe. Jeśli zakończyłeś prace projektowe, jesteś gotowy, by przejść do następnego etapu.

 

Realizacja projektu

Z płyty lub desek dotnij elementy szafki zgodnie z własnym projektem. Dołóż wszelkich starań, by każdy wymiar idealnie odpowiadał Twoim założeniom. Zagwarantuje Ci to szybsze i sprawniejsze wykonanie dalszych etapów prac. Jeśli składasz szafkę z kawałków dociętej płyty wiórowej, nałóż na brzegi okleinę. Gotowy mebel będzie wyglądał wówczas w pełni profesjonalnie i estetycznie.

Najpierw powstaje szkielet

Na górnych i dolnych krawędziach płyt tworzących boki zaznacz ołówkiem po dwa miejsca przy każdym rogu na otwory. Jeden na kołek, a drugi na śrubę. Koło należy wkleić w otwory, a następnie połączyć wszystkie elementy i skręcić je wkrętami do drewna. Prawidłowe wywiercenie i precyzyjne wymiarowanie pozwoli złożyć wszystkie elementy, by powstał idealnie prostokątny korpus.

Zagospodarowujemy wnętrze szafki

Następnie na bocznych ścianach szafki wyznacz wysokości półek. Zamontuj przygotowane wcześniej wsporniki, po dwa wsporniki z każdej strony. Do wykonania tyłu mebla wystarczy cienka plecówka, do której przymocowania wystarczą gwoździe. Następnie maskujemy wkręty specjalnymi zaślepkami, ostrożnie wkładamy półki oraz dodatkowe akcesoria. Fronty mocujemy na zawiasach. W szafkach kuchennych stosuje się najczęściej łatwe w montażu zawiasy puszkowe. Otwory powinny znajdować się w odległości ok. 10–15 cm od górnej i dolnej krawędzi drzwiczek oraz 5–6 mm w głąb szafki. Pozostaje już tylko wyregulowanie drzwiczek na zawiasach, poziomowanie całej szafki za pomocą nóżek i voilà! Możesz podziwiać efekt swojej pracy.

Szafki narożne w kuchni to niezwykle praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Zwiększają ilość miejsca do przechowywania, pięknie wypełniają przestrzeń i dodają aranżacji kuchennej niebanalnego charakteru. Podpatrz na stronie AboutDecor, jak wykwintnie prezentują się pomieszczenia z zagospodarowanymi wnękami i zainspiruj się do kolejnych prac montażowych.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%