Zamknij

Dlaczego płyty HPL to idealne rozwiązanie na nowoczesną elewację?

11:35, 13.09.2024 .art. sponsorowany Aktualizacja: 11:35, 13.09.2024

Płyty HPL (High Pressure Laminate) to laminaty wysokociśnieniowe, które w ostatnich latach zdobywają uznanie w branży budowlanej. Są to wielowarstwowe materiały kompozytowe, które dzięki swoim cechom użytkowym, idealnie nadają się do wykonywania elewacji budynków. Ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez architektów i inwestorów.

Płyty HPL (High Pressure Laminate) to laminaty wysokociśnieniowe, które w ostatnich latach zdobywają uznanie w branży budowlanej. Są to wielowarstwowe materiały kompozytowe, które dzięki swoim cechom użytkowym, idealnie nadają się do wykonywania elewacji budynków. Ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez architektów i inwestorów. 

W tym artykule przedstawimy główne zalety stosowania tego materiału na elewacjach. Jeśli natomiast chcesz w swoich projektach zastosować materiał, który nie tylko podkreśli nowoczesny charakter budynku, ale również zapewni jego długotrwałą ochronę szeroki wybór płyt elewacyjnych HPL znajdziesz w sklepie PLASTIKOWO.

Czym są płyty elewacyjne HPL?

Płyta HPL zewnętrzne to laminat tworzony z kilku warstw papieru impregnowanego żywicami termoutwardzalnymi, które poddawane są działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury. Dzięki temu, warstwy te łączone są w jedną zwartą strukturę dostępną w różnych rozmiarach do wyboru. 

Wysokociśnieniowy proces produkcji płyt elewacyjnych HPL sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie czynników pogodowych. To właśnie dzięki temu stają się idealnym materiałem do zastosowania na zewnątrz budynków, zachowującym swoje właściwości przez długie lata.

Dlaczego warto wybrać płyty HPL na elewacje?

Jedną z najważniejszych zalet płyt HPL jest ich wyjątkowa trwałość. Są one odporne na deszcz, śnieg, wiatr oraz promieniowanie UV, a także działanie środków chemicznych, biologicznych oraz pary wodnej. Dzięki temu nie tracą koloru ani nie ulegają zniszczeniom nawet po wielu latach wystawienia ich na powyższe czynniki, co z kolei przekłada się na fakt, że elewacja z płyt HPL zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas. 

Oprócz tego wykończone za ich pomocą zewnętrzne powierzchnie budynków są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Płyty elewacyjne HPL nie wymagają specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych, a do tego są odporne na zabrudzenia, pleśń i grzyby oraz działanie insektów. Wystarczy ich gładką powierzchnię regularnie myć wodą, aby wykończona nimi elewacja wyglądała zawsze jak nowa.

Kolejną zaletą, jaką wyróżniają się płyty HPL elewacyjne jest ich szeroki wybór pod względem wzorów i kolorów, umożliwiający dobranie tego materiału do niemal każdego projektu architektonicznego, bez względu na zastosowany w nim styl. Mogą one imitować naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień lub wyróżniać się nowoczesnymi, jednolitymi barwami o matowym czy połyskującym wykończeniu. 

Dodatkowo za zastosowaniem płyt elewacyjnych HPL przemawia również ich niewielka waga, wynikająca z grubości wynoszącej zaledwie od 2 do 13 mm oraz podatność na obróbkę za pomocą różnych metod. Dzięki temu nie są one problematyczne zarówno w transporcie, jak i montażu, który przebiega sprawnie, przekładając się na niższe koszty robocizny oraz krótszy czas realizacji projektu. Materiał ten może być z powodzeniem cięty na frezarkach CNC, ręcznie lub przy użyciu piły. Płyty HPL są montowane na budynkach w formie elewacji wentylowanej.

Gdzie mogą być zastosowane płyty HPL elewacyjne?

Płyty elewacyjne HPL ze względu na swoje właściwości sprawdzają się zarówno podczas wykonywania elewacji nowopowstających, jak i modernizowanych konstrukcji budowlanych. 

Przykładowo płyty HPL elewacyjne będą wręcz idealnym elementem wykańczającym nowoczesne budynki komercyjne. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wzorów i kolorów pozwolą na stworzenie unikalnych fasad, które mogą stać się wizytówką firmy. 

Z kolei podczas modernizacji starszych budynków, w których priorytetem jest odświeżenie ich wyglądu zewnętrznego bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych, ich lekkość i łatwy montaż pozwala na szybką realizację projektu, bez nadmiernego obciążenia konstrukcji. Dodatkowo dzięki płytom HPL elewacyjnym można nadać starym obiektom nowoczesny wygląd, jednocześnie poprawiając ich izolacyjność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. 

Oprócz tego materiał ten będzie również dobrym wyborem podczas wykańczania obiektów użyteczności publicznej, w których elewacja musi być trwała ze względu na to, że stale narażona jest na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia wynikające z dużego natężenia ruchu. Sprawdzi się on również w przypadku domów prywatnych lub jako element dekoracyjny przy wykańczaniu balkonów czy loggi.

Wszystkie te cechy sprawiają, że płyty elewacyjne HPL to rozwiązanie, które jest szczególnie polecane przy realizacji projektów, w których liczy się, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne wykończenie elewacji, które jednocześnie będzie zachowywać wysoką estetykę połączoną z minimalnymi wymaganiami konserwacyjnymi. Dzięki szerokiemu wyborowi ich wariantów oraz łatwości montażu pozwalają w szybkim czasie stworzyć efektowną elewację, która będzie cieszyć oko przez lata. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%