Zamknij
REKLAMA

Jak stosować odżywki białkowe?

12:59, 20.12.2021 | .
Skomentuj

Powszechnie wiadomo, że białko to główny budulec masy mięśniowej. Nie każdy jednak wie, że odżywki białkowe warto stosować nie tylko przy budowaniu masy, ale także w czasie odchudzania. W jaki sposób to robić? Jaki wpływ na zdrowie mają odżywki białkowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe, a w zasadzie wysoko białkowe to produkty zawierające dużo białka oraz śladowe ilości węglowodanów oraz tłuszczy. Najczęściej pochodzą z serwatki, czyli odrzutu występującego przy produkcji serów. Dzieli się je na koncentrat, izolat białka serwatkowego oraz hydrolizat, który cechuje najlepsza biodostępność. Jak wspomniano we wstępie odżywki białkowe doskonale sprawdzają się przy budowie masy mięśniowej oraz siły. Przy okazji są niskokaloryczne, a także niezwykle sycące dzięki czemu warto po nie sięgnąć w trakcie odchudzania. 

Jak stosować odżywki białkowe?

Większość osób stosujących odżywki białkowe robi to bezpośrednio po wysiłku. Oczywiście jest to dobra praktyka, jednak należy również wiedzieć, że warto je spożywać również na około 1-2 godziny przed treningiem. Dzięki temu dostarcza się mięśniom odpowiednią ilość aminokwasów, co ma na celu ich uchronienie przed procesami katabolicznymi. 

Warto także mieć świadomość, że odżywki białkowe można stosować także o innych porach dnia, a nawet dodawać je do innych potraw, np. naleśników, czy ciast. Produkty proteinowe stanowią również doskonałe uzupełnienie dłuższej przerwy od jedzenia. W przypadku odżywek kazeinowych należy natomiast pamiętać o stosowaniu przed snem, co wynika z ich spowolnionego wchłaniania.

Odżywki białkowe a wpływ na zdrowie

Białko serwatkowe, które znajduje się w odżywkach pozytywnie wpływa na ludzki układ odpornościowy oraz zwiększa funkcje obronne organizmu. Oprócz tego zmniejsza poziom cholesterolu oraz ma pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry, paznokci, zębów, czy kości. Oczywiście z odżywkami nie można przesadzać, ponieważ ich nadmiar zakwasza organizm, co może skutkować problemami trawiennymi, czy biegunkami. Najważniejsza jest równowaga, w związku z czym odżywki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami, a dietę uzupełnić o owoce i warzywa, które działają odkwaszająco.

Podsumowując należy stwierdzić, że stosowanie odżywek białkowych może być naprawdę korzystne i skutecznie wspomagać dążenie do określonego celu. Oczywiście nie należy zapominać, że odżywka jest jedynie suplementem, w związku z czym nie może zastępować pełnowartościowego posiłku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%