Zamknij
REKLAMA

Klimatyzator przenośny kusi prostym i szybkim montażem. Jak działa i ile kosztuje?

11:00, 15.02.2021 | Materiał partnera

Klimatyzatory mobilne wybierane są często ze względu na szybki i bezproblemowy montaż. Latem, gdy pilnie potrzebujemy ochłodzić nasze biura czy mieszkania, urządzenia takie wydają się najlepszym rozwiązaniem. Jak działa klimatyzator przenośny, ile kosztuje i czy opłaca się go kupić?

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny działa bardzo podobnie do stacjonarnej klimatyzacji. Podobnie jak w przypadku naściennych urządzeń mamy tu parownik i skraplacz, z tą tylko różnicą, że jednostki te zamknięte są w jednej bryle. Powietrze na skutek pracy wentylatora trafia do wnętrza klimatyzatora, gdzie na parowniku oddaje swoje ciepło tzw. czynnikowi chłodniczemu.

W ten sposób schłodzone powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia, a ciepłe gromadzi się w skraplaczu. Istotną różnicą jest tutaj obecność rury wyrzutowej, która odprowadza powietrze poza budynek. Choć dla niektórych nieestetyczna, rura wyrzutowa pełni więc kluczową rolę w chłodzenia pomieszczenia.

Uwaga: Niektóre klimatyzatory przenośne są wykorzystywane również do ogrzewania mieszkania. Jak to możliwe? Wszystko dzięki odwróceniu układu chłodniczego za pomocą zaworu czterogrodowego. Wskutek tego parownik staje się skraplaczem, a skraplacz parownikiem. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza, gdy chcemy szybko ogrzać pomieszczenie.

Może być z powodzeniem wykorzystywane również zimą lub w trakcie okresów przejściowych jako dodatkowe źródło ciepła. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? O jakiej mocy? Z funkcją ogrzewania czy bez? Wszystko to zależy od metrażu jakim dysponujemy i tego, do czego chcemy urządzenie wykorzystywać.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny?

Koszty zakupu

Ceny klimatyzatorów przenośnych zaczynają się od 1200-1300 złotych. Średniej klasy urządzenie kosztować będzie ok. 2 tys. złotych. Najmocniejsze sprzęty, o największej liczbie funkcji i udogodnień, mogą być wycenione nawet na 3 tysiące złotych. Aktualne zestawienie klimatyzatorów przenośnych znajdziesz na ranking-klimatyzatorow.pl

Dla porównania, najtańsza klimatyzacja stacjonarna to koszt ok. 1500-1800 złotych. Do tego należy doliczyć koszty montażu, a więc około kilkaset złotych. Średniej klasy klimatyzatory naścienne typu split to koszt ok. 3 tysięcy złotych. Najlepsze nawet 5-6 czy 8 tysięcy złotych.

Koszty eksploatacji

Jak wyglądają koszty związane z eksploatacją obydwu typów urządzeń? Aby obliczyć łączną kwotą, jaką wydamy na zakup i użytkowanie klimatyzatora, należy ustalić jak często będziemy używać klimatyzacji, w jakim okresie czasu oraz znać aktualną stawkę za 1 kWh. W tym przypadku przyjęliśmy korzystanie z klimatyzacji średnio przez 3 h dziennie przez cały rok. Koszt 1 kWh to 0,63 zł. 

 

Klimatyzator przenośny jest tańszym i szybszym rozwiązaniem. Nie tylko samo urządzenie jest tańsze, ale również montaż jest znacznie prostszy i nie wymaga żadnej ingerencji w ściany czy elewację budynku. Możemy dokonać go osobiście, bez pomocy fachowców.

Z drugiej strony klimatyzator stacjonarny jest o ok. 30% tańszy w eksploatacji. Przy częstym korzystaniu, inwestycja ta zwróci się po około 3 latach. W przypadku nieregularnego korzystania, później. Dlatego też jeśli nie planujemy korzystać z klimatyzacji przez cały rok, a jedynie doraźnie reagować na zmieniające się temperatury, klimatyzacja przenośna będzie lepszym rozwiązaniem.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%