Zamknij
REKLAMA

Terapia poznawczo-behawioralna przez Internet

16:19, 04.12.2021 | .

Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną i dobrze zbadaną metodą postępowania terapeutycznego z pacjentami. Zobaczmy, na czym polega i dlaczego warto wykonywać ją przez Internet.

Terapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia to jedna z najczęstszych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Może być stosowana sama lub wspierać leczenie farmakologiczne pacjenta. Jednym z rodzajów psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna. Opiera się na założeniu, że to, w jaki sposób postrzegamy daną sytuację i nadajemy jej znaczenie, ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie.

W odróżnieniu od innych rodzajów psychoterapii terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na bieżących problemach. Najważniejsze jest to, co tu i teraz. Do przeszłości wraca się tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy pacjent ma takie oczekiwania lub gdy cofnięcie się do wydarzeń z przeszłości i próba ich zrozumienia może mieć wpływ na zmianę obecnych wzorców myślenia czy zachowania.

Terapia poznawczo-behawioralna jest swego rodzaju refleksją na temat tego, jak postrzegamy samych siebie, świat i innych oraz tego, w jaki sposób nasze zachowanie wpływa na nasze myśli i uczucia.

Badania przeprowadzone nad skutecznością terapii poznawczo-behawioralnej wskazują, że nie tylko jest ona skuteczna w danym momencie, ale także daje długotrwałe efekty.

Psychoterapia online

Świat nieustannie się rozwija, co jest zauważalne w codziennym życiu każdego człowieka. Dzięki sieci internetowej można obecnie załatwić wiele codziennych spraw związanych z pracą, życiem prywatnym, a nawet zdrowiem. Rozwój sprawił, że na inny poziom weszła również psychoterapia.

Obecnie, coraz popularniejsze staje się organizowanie tego typu spotkań indywidualnych lub grupowych właśnie za pośrednictwem sieci. Internetowa terapia poznawczo-behawioralna to forma psychoterapii o udowodnionej naukowo skuteczności, która jest prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę, za pośrednictwem wideokonferencji lub konsultacji przez telefon. Psychoterapia online jest równie skuteczna co jej odpowiednik „w realu”, a oprócz tego posiada wiele zalet wynikających z takiej formy komunikacji.

Psychoterapia online - zalety

Największą zaletą terapii w formie online stanowi możliwość kontaktu pacjent-psychoterapeuta przez Internet, co skutkuje tym, że osoby te mogą się ze sobą skontaktować nawet w sytuacjach, kiedy bezpośrednie spotkanie nie jest możliwe. Jest to szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych lub mieszkających z dala od miejsca, gdzie psychoterapeuta przebywa. Pacjenci często chętniej korzystają z domowych komputerów, ponieważ wierzą, że taka forma terapii zapewnia im większy stopień prywatności niż bezpośrednie wizyty u specjalisty. Dodatkowo, dostrzegają oni większy komfort wynikający z przebywania w dobrze znanej i lubianej przez siebie przestrzeni.

Oprócz tego, w przypadku terapii grupowej prowadzenie terapii online pozwala nie tylko na objęcie jej zasięgiem większej liczby pacjentów, ale także wymaga nakładu niższych kosztów niż w przypadku terapii tradycyjnej.

Terapia poznawczo-behawioralna online - dla kogo?

Terapia poznawczo-behawioralna w formie online polecana jest dla osób, które na co dzień borykają się z zaburzeniami samoobserwacji myśli, uczuć i zachowania. Polecana jest dla ludzi z lękami, fobiami, stanami depresyjnymi, nerwicami, stresem pourazowym, zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi, problemami ze snem, trudnościami w relacjach osobistych lub zawodowych, dla osób zestresowanych, niepewnych siebie i o obniżonym nastroju.

Wygodna forma terapii online dedykowana jest dla tych, którzy podczas psychoterapii chcą czuć się komfortowo i bezpiecznie w zaciszu własnego domu oraz dla tych, którzy nie mają czasu lub możliwości dojazdu do stacjonarnego miejsca przeprowadzania terapii.

Więcej informacji na temat internetowej terapii poznawczo-behawioralnej można znaleźć na stronie: https://www.elpisonline.pl/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%