Zamknij

Jakie metody rekrutacji wyróżniamy?

12:52, 06.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:52, 06.12.2021

Sposób selekcji poszukiwanych osób powinien być dobrany do konkretnego stanowiska, środowiska pracy, specyfiki branży i oczywiście poszukiwanych kandydatów. Inaczej będziemy rekrutować szeregowego pracownika, a inaczej specjalistę wysokiego szczebla. Metody rekrutacji pracowników można oczywiście łączyć ze sobą, aby zwiększyć szansę na wyłonienie kandydata najlepiej dopasowanego do naszej firmy.

Jakimi metodami posługują się rekruterzy?

W ogólny sposób metody rekrutacji pracowników dzielimy na pasywne i aktywne. Pasywna rekrutacja pracownika to taka, w której kandydaci sami zgłaszają się do firmy. Aktywne formy wymagają podjęcia określonych działań, takich jak publikowanie ogłoszeń, prowadzenie procesów rekrutacyjnych, uczestnictwo w targach i spotkaniach branżowych. W przypadku, gdy to kandydaci są bierni i trudno do niech dotrzeć, firma musi podjąć jeszcze większy wysiłek i posłużyć wyspecjalizowanymi metodami, takimi jak np. direct search czy executive search.

Od czego zacząć selekcję pracowników?

W standardowym procesie rekrutacji rekrutacja pracownika zaczyna się przeważnie od weryfikacji przesłanych aplikacji. Dużym ułatwieniem w tym zakresie jest wprowadzenie rozwiązań z zakresu digitalizacji procesów HR, takich jak np. system do rekrutacji. Kandydaci mogą dzięki niemu samodzielnie wypełnić formularz aplikacyjny, określić swoje wymagania finansowe, dostępność i załączyć odpowiednie dokumenty. To duże ułatwienie dla rekrutera, który może przeprowadzić szybką selekcję. Niektóre firmy decydują się na jeszcze większe wsparcie, takie jak np. voiceboty, które mogą nawet przeprowadzić wstępne rozmowy z kandydatami.

Metody rekrutacji pracowników – rozmowa kwalifikacyjna

Bezpośrednie spotkanie i rozmowa z kandydatami jest jedną z podstawowych metod rekrutacji pracowników. Doświadczony rekruter dokładnie analizuje CV, wie o co zapytać i jak poprowadzić spotkanie, aby uzyskać jak najwięcej wiarygodnych informacji, które zweryfikują dane zawarte w aplikacji. Rekrutacja pracownika często zaczyna się od właśnie od rozmowy kwalifikacyjnej. Pozytywna weryfikacja podczas spotkania umożliwia przejście do kolejnych etapów selekcji.

Metody rekrutacji – testy kompetencji

Bardzo przydatnym narzędziem podczas rekrutacji pracownika są różnego typu testy. Mogą one sprawdzać poziom wiedzy, inteligencji i tzw. kompetencje twarde, ale nie tylko. Testy psychologiczne wyłonią konkretne cechy kandydata, zweryfikują jego podejście i motywację do pracy, dadzą ogólny obraz mocnych i słabych stron. Pytania w testach zadawane są w taki sposób, aby sprawdzić, czy kandydat nie mija się z prawdą.

Rekrutacja pracownika metodą Assessment centre

Assessment centre uznaje się za najbardziej efektywną metodę rekrutacji pracowników, porównywaną w kwestii skuteczności do okresu próbnego. Polega ona przedstawieniu kandydatowi różnych zadań, odzwierciedlających charakter pracy na przyszłym stanowisku. Np. w przypadku rekrutacji na stanowisko menedżerskie, ćwiczenia weryfikują zdolności kandydata do motywowania, budowania i rozwijania zespołu, umiejętność delegowania zadań i planowania pracy. Assessment centre może być przeprowadzany indywidualnie bądź w grupie, co dodatkowo daje obraz zachowania potencjalnych pracowników w zespole.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%