Zamknij
REKLAMA

Założenie własnej firmy na studiach

14:55, 20.05.2020 | materiały partnera

Studenci dziennych studiów coraz częściej decydują się na szukanie pracy lub zakładanie własnych firm jeszcze w trakcie trwania ich edukacji. Warto dowiedzieć się kilku istotnych szczegółów dotyczących prowadzenia własnej działalności gospodarczej w trakcie trwania studiów dziennych.

Prowadzenie firmy i studia dzienne 

Osoby studiujące w trybie dziennym nie mogą skorzystać z dofinansowania, jakie Urzędy Pracy oferują dla bezrobotnych chcących założyć własną działalność gospodarczą. W związku z tym, jeśli dofinansowanie oferowane przez Urząd Pracy jest dla nas niezbędne, by firma mogła zacząć prosperować, można przenieść się na studia zaoczne. Należy jednak pamiętać, że firma musi funkcjonować minimum przez rok, inaczej należy zwrócić pobrane środki.
Na szczęście są inne metody uzyskania pomocy. Jedną z nich jest na przykład pozyskanie dofinansowania dla osób poniżej 25 roku życia z funduszy Unii Europejskiej. Z tego tytułu można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych lub pożyczkę w kwocie 50 tysięcy złotych.
Rozwiązaniem dla osób w wieku powyżej 25 lat są AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Ten projekt wspiera przedsiębiorczość zarówno wśród studentów, jak i absolwentów. Z AIP można uzyskać różnego rodzaju pomoc zarówno finansową (w postaci zwolnienia z opłat ZUS), w marketingu (pomoc w zdobywaniu klientów), różnego rodzaju porad (na przykład prawnych tego, jak założyć działalność itp.)
Czy warto zakładać firmę jeszcze na studiach?

Kilkadziesiąt lat temu samo pójście na studia było wielkim sukcesem. Dziś bywa, że absolwenci wspaniałych uczelni nie mogą znaleźć pracy. Ważne, by nie tylko rozwijać swoją wiedzę merytoryczną w danej dziedzinie, ale również przedsiębiorczość, która pomoże w przyszłości młodym ludziom na tej wiedzy zarabiać. Założenie własnej firmy umożliwi nam zdobycie cennego doświadczenia życiowego.
 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA