Zamknij

Dla kogo projekty domów parterowych są dobrą propozycją?

10:49, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:51, 29.05.2020

Do niedawna było czymś oczywistym, że dom powinien mieć przynajmniej dwie kondygnacje. Coraz większą popularność jednak zdobywają projekty domów parterowych, i to zarówno tanich i o małym metrażu, jak i luksusowych, przestronnych rezydencji. Z czego wynika tak duży popyt na jednopoziomowe domy?

Koszt budowy

Mimo, że koszt budowy domu często jest niższy, niż cena nowego mieszkania, to i tak jest na tyle wysoki, że wiele osób szuka oszczędności. Oszczędzanie na materiałach oczywiście nie jest dobrym pomysłem, ale stosowanie tańszych rozwiązań konstrukcyjnych jest całkiem rozsądne. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie budowa domu parterowego. Warto wiedzieć, że każda kolejna kondygnacja wiąże się z koniecznością odpowiedniego umocnienia fundamentów i kosztownej budowy stropu. Z tego powodu nawet mimo większego dachu i powierzchni fundamentów, projekty domów parterowych są tańsze w realizacji od piętrowych o porównywalnej powierzchni.

Projekty domów parterowych a plany miejscowe

Dużą zaletą projektów domów parterowych jest też to, że można je budować w większości miejsc – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zwykle określają górny limit wysokości budynku i czasem kształt dachu. Z tego powodu właśnie projekty domów parterowych są chętnie wybierane przez osoby, które posiadają działkę objętą restrykcyjnym planem miejscowym.

Zaleta domów parterowych jest też to, że nie dominują krajobrazu – z tego powodu dobrze sprawdzają się na dużym, dość pustym terenie, harmonijnie wpasowując się w krajobraz.

Funkcjonalne projekty domów parterowych

Dużą zaletą projektów domów parterowych jest ich funkcjonalność i łatwość komunikacji. Rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie oznacza brak schodów, a więc większe bezpieczeństwo dla dzieci czy seniorów. Jest to też wygodniejsze podczas remontów czy przenoszenia mebli. Ważną cechą współczesnych domów jest wyraźny podział na strefę nocną (sypialną) i dzienną (gospodarczą i wypoczynkową, czasem także gabinet czy pracownię). W dwukondygnacyjnych domach zwykle podział przebiega piętrowo. Domy parterowe jednak również łatwo można podzielić, a niektóre są zbudowane np. na planie litery „L”. ze względu na energooszczędność lepiej jednak wybierać projekty domów parterowych na planie zbliżonym do kwadratu. W takich budynkach łatwiej zapobiec utratom ciepła. Dobrze też zadbać nie tylko o dobrą izolację, ale też o to, by instalacje – zwłaszcza wodna – były jak najbliżej siebie, by zapobiegać stratom ciepła w rurach.

Projekty domów parterowych w różnych stylach

Parterowe domy kojarzą się głównie z minimalistycznymi, nowoczesnymi bryłami. Wielu osobom podoba się ten styl, ale są też miłośnicy klasycznego budownictwa. W internetowych katalogach, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html można znaleźć projekty domów parterowych w przeróżnych stylach. Niektóre powstają z myślą o jak największych oszczędnościach, inne to swego rodzaju rezydencje. Można też znaleźć projekty domów parterowych inspirowanych staropolskimi dworkami – takie domy najlepiej prezentują się na dużych działkach, w otoczeniu odpowiednio urządzonego ogrodu. Czasem poza parterem mają niewielkie poddasze, nadające się do zaaranżowania sypialni lub małego gabinetu albo pracowni. Szukając pomysłu na wymarzony dom warto więc brać pod uwagę projekty domów parterowych. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów domów występują w różnych stylach i metrażach. Do tego koszty budowy są stosunkowo niskie, a funkcjonalnością często przewyższają wielokondygnacyjne budynki.


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%