Zamknij
REKLAMA

Bardzo kosztowne wybory samorządowe. Zobacz ile wydamy

16:32, 07.10.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Wybory samorządowe będą nas drogo kosztować. Informacje na temat ich kosztów przekazała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Na ich organizację trzeba przekazać 455 milionów złotych.

Poprzednie wybory samorządowe kosztowały nas 240 milionów złotych i były najdroższymi w historii. Tymczasem to właśnie tegoroczne pójście do urny będzie kosztowało nas blisko pół miliarda złotych.

Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego główną przyczyną takiego stanu rzeczy, jest zwiększenie liczby osób zaangażowanych w obsługę wyborów. Zmiany w przepisach wyborczych objęły wprowadzenie dodatkowej komisji obwodowej ds. ustalenia wyników głosowania oraz zatrudnienie liczącej ponad 2 tysiące osób liczby urzędników wyborczych.

- Wzięłam pod uwagę i wzrost ceny paliwa, i ceny papieru, usług, w związku z tym gminy dostały naprawdę dużo więcej środków niż otrzymały w 2014 r. Mocno krzywdzące jest, jak słyszę, że samorządy muszą dokładać do wyborów, bo dostały za mało środków. Przeliczyliśmy to i porównaliśmy kwoty dotacji przekazanych w 2014 i 2018 roku. To jest znaczny wzrost - tłumaczyła Pietrzak.

Część z gigantycznej kwoty przeznaczonej na wybory pozostanie niewydana. Ma to związek z tym, że w niektórych komisjach obwodowych nie udało się powołać pełnych składów liczących 9 osób.

(M.K)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (1)

Matusz MorawickiMatusz Morawicki

0 0

Wiem o tym. 15:58, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone