Zamknij
REKLAMA

Wiemy gdzie staną kolejne radarowe mierniki prędkości

14:48, 09.12.2019 | Krzysztof Nowicki
Skomentuj
REKLAMA

Od 28 listopada mieszkańcy gminy Świecie mogli zdecydować o tym gdzie staną kolejne dwie tablice wyświetlające prędkość pojazdów. Jedna z nich będzie dodatkowo wyświetlać...

Pierwsza tablica z miernikiem prędkości i wyświetlaczem stanęła pod koniec października na ulicy Małcużyńskiego. Była wypożyczona od producenta, bo urzędnicy chcieli sprawdzić czy taka instalacja ma sens. Okazało się, zgodnie z oczekiwaniami, że na objętym pomiarami odcinku kierowcy rzeczywiście zwalniają.

Zapadła więc decyzja o ustawieniu dwóch kolejnych tablic. Do wyboru lokalizacji zaproszono mieszkańców. W trwających od 28 listopada do 8 grudnia konsultacjach wzięło udział 164 mieszkańców. Spośród pięciu lokalizacji głosowanie wskazało zdecydowanie na ulicę Paderewskiego oraz na Al. Jana Pawła II.

Jak rozłożyły się głosy?

  • Gruczno, ul. Świecka (w okolicach skrzyżowania z ul. Sportową) - 12 głosów
  • Świecie, al. Jana Pawła II (na odcinku między ul. Żwirki i Wigury a ul. Gabrieli Zapolskiej) - 29 głosów
  • Świecie, ul. Paderewskiego (w okolicach Przedszkola „Puchatek” i Zespołu Szkół Specjalnych) - 82 głosy
  • Świecie, ul. Armii Krajowej (na odcinku między ul. Cukrowników a ul. Marii Konopnickiej) - 20 głosów
  • Świecie, ul. Sportowa (między ul. Jaśminową a ul. Malinowskiego) - 21 głosów.

- Porównując tę konsultację do przeprowadzanych w ostatnich latach, to tym razem cieszyła się dużym zaangażowaniem - komentuje wiceburmistrz Paweł Knapik. - Kiedy te 164 osoby przyrównamy do ilości mieszkańców gminy Świecie, to wypada bardzo słabo. Mamy nadzieję, że świecianie nauczą się tego, że część decyzji mogą podjąć sami i w kolejnych konsultacjach będzie brało udział coraz więcej osób.

Radarowy wyświetlacz działa w ten sposób, że mierzy prędkość nadjeżdżającego pojazdu i wyświetla ją na wyświetlaczu. Jeśli jest powyżej 50 km/h (w tym miejscu nie ma dodatkowego ograniczenia) to wartości wyświetlane są na czerwono. Kiedy kierowca zwolni i prędkość pojazdu jest poniżej pięćdziesiątki, wyświetlają się zielone cyfry i na zakończenie napis: Dziękuję.

Przy ulicy Paderewskiego stanie radarowy wyświetlacz identyczny jak ten z Małcużyńskiego. Ciekawostką jest fakt, że wyświetlacz przy Al. Jana Pawła II nie tylko będzie wyświetlać prędkość pojazdu i buźki, ale też ilość punktów karnych i wysokość mandatu, które mógłby kierowca dostać, gdyby prędkość zmierzył patrol policji.

Po testach miasto zdecydowało, że warto kupić radarowe wyświetlacze i na zakup wszystkich trzech (łącznie z tym zamontowanym w październiku) wyda 50 tys. zł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

ZiomZiom

2 0

Sukces. Już czuję się bezpieczniej. 08:23, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KierowcaKierowca

1 0

Dobry pomysł. Wszczegulnosci z tymi punktami i kwotą mandatu. 08:51, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HihiHihi

2 0

I chłopcy będą teraz testować prędkość swoich furek dla zabawy... 09:00, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA