Zamknij
REKLAMA

Setki tysięcy polskich pracowników może stracić pracę

12:45, 02.04.2022 | .
Skomentuj Fot. Paulina Żbik
REKLAMA

 - Już teraz mniejsze firmy upadają, a większe, żeby przetrwać będą zwalniać pracowników. To skutek drastycznie rosnących kosztów prowadzenia działalności - alarmują przedsiębiorcy. I wskazują co trzeba zrobić, żeby tego uniknąć.

Ponurymi wnioskami dzielili się przedsiębiorcy z regionu, którzy wzięli udział w spotkaniu Stowarzyszenia Polskich Pracodawców i Przedsiębiorców. 

- Teraz wszystkie oczy skupione są na wojnie na Ukrainie i mówi się tylko o tym, ale w polskich firmach toczy się inna wojna. Wojna ekonomiczna, walka o przetrwanie - mówi Przemysław Sznajdrowski, prezes stowarzyszenia i przedsiębiorca z Niewieścina. Tu nie chodzi tylko o to, że dramatycznie rosnące koszty doprowadzą do dużej redukcji zatrudnienia ale też możliwą zapaść gospodarki. 

To w małych i średnich firmach jest zatrudnionych najwięcej osób i to ich funkcjonowanie generuje blisko co drugą złotówkę̨ PKBJeśli w tym sektorze nastąpi zapaść przeniesie się to na zapaść polskiej gospodarki. 

- Już teraz widać jak skokowo rosnące koszty prowadzenia działalności, przede wszystkim cen energii i paliw, doprowadziły do upadku wielu firm - mówi Sznajdrowski. - Na południu Polski w ciągu miesiąca zamknęło się 150 piekarni, w biurach architektonicznych prawie połowa klientów wycofuje się z realizacji a firmy budowalne tracą zlecenie. Większość naszych firm generuje straty i nie widać końca.

Zebrani na spotkaniu przedsiębiorcy zauważyli, że rosnących kosztów nie da się dalej przerzucać na klientów, bo portfele Polaków są coraz cieńsze.

Mają pomysł na ratowanie miejsc pracy

Stowarzyszenie Polskich Pracodawców i Przedsiębiorców powstało po to, żeby zaalarmować rządzących o tej dramatycznej sytuacji, związanych z nią niebezpieczeństwach oraz żeby zaproponować skuteczne rozwiązania.

Dlatego członkowie stowarzyszenia wypracowali na zebraniu kilka postulatów do rządzących:

  1. ratowanie miejsc pracy przez obniżenie kosztów pracy
  2. obniżenie marży na energię i paliwa
  3. możliwość odliczenia składki zdrowotnej od dochodu
  4. zniesienie dublowania składki zdrowotnej,
  5. uwolnienie środków unijnych dla przedsiębiorców,
  6. wprowadzenie porządku w przepisach podatkowych, które obecnie chwilę są niejasne i niestabilne dla przedsiębiorców.

Z tymi postulatami stowarzyszenie zamierza dotrzeć do jak największej ilości pozostały przedsiębiorców, żeby wywołać ogólnopolską dyskusję i zjednoczyć siły oraz dotrzeć do posłów i przedstawicieli rządu.

Różne branże razem

Powodzenie akcji ratowania miejsc pracy zależeć będzie od tego jak silnym głosem będą przedsiębiorcy mówić. Dlatego potrzebne jest jednoczenie sił, przyłączanie się do stowarzyszenia oraz współpraca z innymi grupami przedsiębiorców.

- Stowarzyszenie powstało w Niewieścinie, w województwie kujawsko-pomorskim, bo tu żyjemy i prowadzimy naszą działalność - mówi prezes stowarzyszenia. - Ale już teraz mamy przedstawicieli w kilku innych województwach, którzy też chcą nieść nasze postulaty dalej.

Chociaż Stowarzyszenie Polskich Pracodawców i Przedsiębiorców dopiero co powstało nie ma zamiaru czekać aż urośnie w siłę by zacząć konkretne działania. Swoje postulaty zamierza nieść do rządzących już teraz, bo za 2-3 miesiące może być za późno. 
Drugą ideą przyświecającą powstaniu stowarzyszenia jest tworzenie alternatywy dla dotychczasowego stylu uprawiania biznesu. 

- Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i niepokoją cię ciągłe niekorzystne zmiany dotyczące Twojej firmy, chcesz rozwijać polską przedsiębiorczość, wspierać lokalnych przedsiębiorców i budować nowe relacje to dołącz do naszego stowarzyszenia - zachęcają.

Kontakt ze stowarzyszeniem można nawiązać za pomocą strony na fesjbuku: Stowarzyszenie Polskich Pracodawców i Przedsiębiorców

[ALERT]1648904783526[/ALERT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

***** ******** ***

2 4

tera mata pis 10:49, 03.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sztefansztefan

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


JarekJarek

0 0

To nie jest wina PiSu, a światowego kryzysu i wojny. 18:41, 04.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GostGost

0 0

Stonoga miał rację gdy mówił,tak jak was *%#)!& piSS to jeszcze nikt was nie *%#)!& Polaków zwolnią ,a przyjmą ukrów,pomagajcie,pomagajcie,i pójdziecie na bruk. 18:06, 05.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%