Zamknij

Mleczarnia w Świeciu działa dalej. Z produkcji wypadło kilka produktów - m.in. ulubione jogurty

08:54, 27.08.2018 Krzysztof Nowicki Aktualizacja: 12:30, 27.08.2018
Skomentuj

Od 1 sierpnia mleczarnia Świecka działa pod nową marką. Włączona do dużej grupy Mlekovita, ma zapewniony byt i rozwój, ludzie pracę, a mieszkańcy ulubione produkty. Prawie wszystkie.

Już od kilku miesięcy po mieście krążyły pogłoski o zamknięciu mleczarni. - Szkoda – mówili ludzie. - Te jogurty, serki, twarogi z naszej mleczarni były nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Bez tych wszystkich konserwantów, co to i po dwóch miesiącach się nie popsuje – doceniali lokalne produkty.

Potem przyszła inna wiadomość, że mleczarnia sprzedana. Że przejmuje ją Mlekovita.

- O żadnej sprzedaży nie ma mowy – dementuje Edmund Stanny, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Świecka. - Nikt nie płaci i nikt nie przyjmuje pieniędzy. Tu ma miejsce konsolidacja, dołączenie do grupy mleczarskiej.

Czy nie było innej drogi?
O konieczności takiego rozwiązania zadecydowały dwa czynniki. Pierwszy to stopniowy odpływ klientów, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie w ostatnich latach rozpanoszyły się sklepy sieci Dino i Biedronka. A klient często szuka tanich produktów. Taka sytuacja ma wpływ na kondycję firmy.

Mogłaby działać jeszcze 1,5 roku
Drugi czynnik to brak pieniędzy na konieczne inwestycje. W świeckiej mleczarni trzeba wymienić piec z miałowego na gazowy, bo zezwolenie na użytkowanie jest tylko do 2020 roku. Podobnie jest z chłodnią – drugim ważnym elementem linii produkcyjnej w mleczarni. Na te inwestycje potrzeba przynajmniej 3 mln zł. Udziałowcy, dostawcy mleka, nie mają takich pieniędzy, żeby wyłożyć na modernizację.

- Dlatego zgromadzenie przedstawicieli członków spółdzielni zdecydowało o połączeniu z Mlekovitą. Podobnie ich walne zgromadzenie zaakceptowało konsolidację i od sierpnia będziemy działać pod nowym szyldem – dodaje prezes.

Jak zaznacza nasz rozmówca, ważne, że decyzja o połączeniu została podjęta teraz, kiedy kondycja Świeckiej jest dobra i kiedy mleczarnia jest atrakcyjna dla innych podmiotów. W przeciwnym razie spółdzielnia mogłaby podzielić los dużo większej mleczarni w Rypinie, która przespała ten moment i teraz chyli się ku upadkowi, a rynkowi potentaci nie kwapią się do przejęcia zakładu z długami.

60 osób dalej ma pracę
Jednym z ważniejszych aspektów utrzymania świeckiej mleczarni na rynku jest utrzymanie zatrudnienia. Dziś zakład zatrudnia około 60 osób. Mimo tego, że dziś o znalezienie pracy nietrudno, zapewne dla wielu pracowników przebranżowienie albo znalezienie nowej pracy stanowiłoby trudność ze względu na wiek.

Kolejne 100 osób to dostawcy mleka z okolicznych gospodarstw. Dla nich ważne jest zapewnienie stałego zbytu.

Nowe oprogramowanie
Lipiec to czas intensywnych przygotowań do fuzji z Mlekovitą. Trzeba było kupić nowe komputery, wprowadzić oprogramowanie działające w grupie Mlekovita, przeszkolić pracowników. Następnym etapem będzie zakup urządzenia do pakowania twarogów. W dalszej kolejności następne inwestycje, o których wyżej była mowa.

Nie będzie jogurtów ze Świecia
Zmiany w firmowych sklepach mleczarni widać już od kilku tygodni. Najpierw, obok produktów Świeckiej pojawiły się towary z logo Mlekovity. Później zmieniło się oznakowanie sklepów, logotypy na pozostałych produktach, a niektóre ze znanych produktów znikneły na dobre.

Z 32 produktów znajdujących się do tej pory na linii produkcyjnej w świeckiej mleczarni pozostało 14. Z tym, że część z wcześniej tu produkowanych była rozbita jeszcze na ten sam wyrób w kilku rodzajach, np. twaróg chudy i półtłusty. Teraz będzie tylko jeden.

Z produkcji wypadły jogurty.

- Produkowane przez Mlekovitę są bardzo dobre, a o wiele tańsze – wyjaśnia Stanny. - To są prawa rynku i nie możemy się im przeciwstawiać.

Jakie produkty nadal będą produkowane w Świeciu?
Mleko 2 % - folia 1 litr i 5 litrów, śmietanka 30 %, śmietanka 18 %, serek homogenizowany waniliowy, twaróg półtłusty (w różnych opakowaniach), twaróg chudy, masło extra, Stołowe Świeckie.

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

JaJa

2 3

Wystarczy nie kupować przetworów z napisem 'mlekovita'. 06:27, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ofiara taniościofiara taniości

6 0

Polubiliśmy taniość, nie dostrzegająć, że niskie ceny w dyskontach biorą się z eksploatacji dostawców i wyzysku ich pracowników. To błędne koło, bo pracownicy na głodowych pensjach szukają najtańszych produktów.

Nawet jeżeli 'o żadnej sprzedaży nie ma mowy, ..., nikt nie płaci i nie przyjmuje pieniędzy' to jakiś cyrograf pan prezes prawdopodobnie podpisał, stąd możliwość sfinansowania inwestycji, na które wcześniej nie było pieniędzy.

Nie wiem czy łączenie się firm to dobry sposób na przetrwanie. Pod wspólnym szyldem Mlekowity łatwiej dotrzeć do dużych sieci handlowych, lecz to oznacza dalsze obniżenie cen sprzadaży - cudów nie ma - jak uczy doświadczenie najczęściej kosztem jakości. Po zakończeniu 'konsolidacji rynku' ceny zapewne wzrosną, jakość niekoniecznie. Nie dostrzegamy bezpośredniego związku między tanim pączkiem w Biedronce i obniżającym się poziomem życia (środowiska, edukacji, bezpieczeństwa, służby zdrowia, jakości programów w telewizji publicznej).

Taniość ma swoją cenę - marne życie konsumentów. 11:09, 31.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

klientkaklientka

1 0

Cóż, produktów "świeckich" nie lubiłam- twaróg kwaśny, jogurt tylko o smaku naturalnym a w składzie skrobia modyfikowana, mleko w woreczkach kwaśne i śmierdzące

A taniość faktycznie nie ma sensu- ludzie nie chcą wiedzieć jaki chłam jedzą 13:49, 31.08.2018


likwidatorlikwidator

5 0

Nieładnie, pisać o Dino i Biedronce, że się 'rozpanoszyły', a za chwilę łączyć się z Mlekovitą, która właśnie do takich sieci dostarcza produkty. Jak Kalemu ukraść to źle, jak Kali ukraść to dobrze?

Dlaczego w Belgii produkuje się setki gatunków piw, a każde kosztuje tyle co dobre wino? Bo są unikalne i produkowane w małych seriach. Czy ten model biznesu to szansa także dla małych mleczarni z zadupia? Nie dla SMŚ. Zgadnijcie, na którym miejscu będzie w kolejce do zamknięcia przy najbliższej restrukturyzacji grupy Mlekovita? 00:47, 01.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnkaAnka

4 0

Strategia przejąć i zamknąć? 01:21, 01.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%