Zamknij

Piłatów co niemiara - nowy felieton Karpińskiego na czas strajku

22:26, 11.04.2019 Tomasz Karpiński Aktualizacja: 22:34, 11.04.2019
Skomentuj Fot. 123rf Fot. 123rf

Czytając i słuchając, co niosą media na temat strajku nauczycieli nasuwa mi się jedno skojarzenie – „Ecce Magister!”. Popieram ich, bo to oni właśnie stali za stwarzaniem alternatyw umożliwiającej mi „świadome przeżywanie własnej egzystencji”. Za to właśnie jestem im wdzięczny!

„To oświata tworzy człowieka dla demokracji. Wszechstronna działalność edukacyjna obejmuje także samokształcenie na różnych poziomach, w rozmaitych środowiskach. Również edukację samorządności i samoorganizacji, kształtującą się w walce z wszelkimi absolutami i groźnymi stereotypami. Oświecona, krytyczna jednostka to fundament demokracji” – pisze wybitna historyczka literatury, idei i wyobraźni prof. Maria Janion w książce pod jakże znaczącym dziś tytułem: „Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś”. Kimże byłaby owa jednostka, gdyby nie ci, którzy niosą kaganek oświaty? To pytanie retoryczne.
Tak, to prawda! Jest wielu nauczycieli, którzy miast kaganka niosą kaganiec.
Tak, to prawda! System kształcenia nauczycieli jest bardzo niedoskonały. Pisze o tym choćby prof. Bogusław Śliwerski, wybitny pedagog, który wylicza 30 grzechów we wspomnianym systemie.

Miałem wiele szczęścia! Na swojej drodze spotkałem kilku wspaniałych nauczycieli w świeckich szkołach.
Pani Stanisława Kwiatkowska i Pani Beata Kwiecień – świetne matematyczki, ostoje spokoju, z fenomenalnym zmysłem pedagogicznym.
Pani Teresa Chariasz, polonistka, która uruchomiła we mnie proces poszukiwania i zadawania pytań. To ona uświadomiła mi, że najważniejsze w życiu to poznanie „kondycji własnego serca”.
To tylko trzy osoby, którym zawdzięczam świadome „wrastanie” w kulturę i „wyrastanie” ponad siebie. A było i jest ich znacznie więcej.

Dziś patrzę ze smutkiem na to, co dzieje się wokół strajku nauczycieli. Czytając i słuchając, co niosą media, nasuwa mi się jedno skojarzenie i parafraza – „Ecce Magister!”. Piłatów co niemiara. Nauczyciel stoi w swojej czarnej koszulce, walcząc z uprzedmiotowieniem.

„Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie” – pisał Kanclerz Jan Sariusz Zamoyski 400 lat temu. Jakże aktualne zdanie! Lęk przez Oświeceniem wciąż daje o sobie znać i pulsuje. Lęk ów blokuje rozwój. Człowiek wtedy nie myśli o samodoskonaleniu, a… „…żąda prawa do poprzestania na tym, co przeciętne i banalne” – jak podkreśla prof. Janion.

Bez dobrze zarabiających, wykształconych pedagogów czeka nas trudny czas przeciętności i banalności. Obawiam się szczególnie tej ostatniej. Znanej z historii i doskonale opisanej przez Hannah Arendt.

(Tomasz Karpiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

AlicjaAlicja

2 2

Zgadzam się z Panem, nauczyciele, to przewodnicy i odkrywcy naszych talentów i charakterów. Warto więc zadbać, aby mogli dobrze wykonywać swoją pracę. 21:54, 14.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KARKAR

3 4

Od lat mamy tą samą prawidłowość. Nauczycielami zostają najgorsi uczniowie, którzy w szkołach średnich mieli problem ze zdaniem matury! To bezdyskusyjny fakt! Na początku były wielkie marzenia o studiach politechnicznych, ale "się nie udało". Końcowy efekt jest taki, że nastąpił "wysyp nauczycieli" lub absolwentów marketingu i zarządzania... 13:48, 15.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZiomZiom

4 0

Co za bełkot... 18:46, 24.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%