Zamknij

Fenomen disco polo - nowy felieton Mrozińskiej

08:41, 26.10.2019 K.N Aktualizacja: 09:12, 26.10.2019
Skomentuj Disco Polo swoją popularność zdobyło w latach 90. Fot. Adobestock Disco Polo swoją popularność zdobyło w latach 90. Fot. Adobestock

"Przez twe oczy zielone, oszalałem...". Niby nikt nie słucha, a każdy zna. Sylwestrowa moc przebojów, wesele  kuzynki czy studniówka nie obejdą się bez tego przeboju. Czy zastanawialiście się nad fenomenem tego gatunku muzyki? Dlaczego jest tak popularny? A piosenki są nieodłącznym elementem udanych imprez?

Wydaje mi się, że po prostu taka jest nasza mentalność. Po za tym często mówi się, że w prostocie siła. Coś w tym chyba jest.

Muzyka Disco Polo od czasu swoich narodzin przeżywała wzloty i upadki. Jednak nigdy nie odeszła do lamusa, co jakiś czas odradzała się na nowo. Ale jak się narodziła?

Otóż okazuje się, że muzyka ta w Polsce narodziła się w latach 80.  Pochodzi od muzyki granej na weselach i zabawach przez zespoły z repertuarem piosenek ludowych. Oprócz tego duży wpływ na powstanie tego gatunku miały popularne w latach 80. w Europie podgatunki tej muzyki takie jak: euro disco czy disco italiano. Na początku gatunek funkcjonował pod nazwą  Muzyka Chodnikowa. Dopiero w 1993 roku  właściciel wytwórni  Blue Star - Sławomir Skrętka stworzył nazwę, którą posługujemy się dzisiaj.

Disco Polo swoją popularność zdobyło w latach 90. Wówczas muzyka ta stała się zjawiskiem masowym. Nagrywane, na początku poza obiegiem publicznym, kasety magnetofonowe osiągnęły ogromne nakłady. Później muzyka ta pojawiła się w niektórych stacjach telewizyjnych, powstały różne programy między innymi do dziś znany program Disco Relax.

Dzisiaj ponownie muzyka chodnikowa przeżywa swój rozkwit. Najpopularniejszym kanałem muzycznym dzisiaj w Polsce jest stacja Polo TV, którą średnio oglądają 42 tys. widzów. Dlaczego? Mam wrażenie, że mimo niechęci zwolenników innych gatunków muzycznych, Disco Polo nadal nawiązuje do ludowej tradycji muzycznej. Nawiązuje do folkloru, który jest nieodłącznym elementem naszej polskości. Dodatkowo łączy w sobie prosty tekst i prosty rytm, dzięki któremu przetańczymy całą noc, mając w zanadrzu tylko jeden układ taneczny.

Nie jestem zwolennikiem tego gatunku, ale szanuję jego twórców, ponieważ jednoczą miliony Polaków na swoich koncertach. Prostota w tym przypadku okazuje się ogromną siłą. Ludzie pokochali ten gatunek, ponieważ w pewien sposób jest odskocznią od skomplikowanego życia. Disco Polo dodatkowo pokazuje swojskość, która dzisiaj kryje się pod stertą materializmu.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%