Zamknij
REKLAMA

Życzę ludziom by uczyli się psiego języka - nowy felieton Karpińskiego

23.36, 01.07.2019 Aktualizacja: 23.40, 01.07.2019
Skomentuj
REKLAMA

W Dniu Psa coś napisać trzeba. Cóż mogę napisać, zajmując się od 8 lat psami w naszym schronisku? Przez moje ręce przeszło około 2 tysięcy psów. Rzadko z którym były problemy. Największe są z ludźmi i ich - powiększającą się, jak wszechświat - ignorancją! 

Pies zmienia swój status (nie zmienił go jeszcze ostatecznie). Bywa "członkiem rodziny", "przyjacielem". Kiedy jego "użyteczność" - tak to nazywam - kończy się, zazwyczaj trafia do schroniska, gdzie wolontariusze pracują, aby tę "użyteczność" odzyskał. 
Pies jest nadal wyznacznikiem statusu społecznego. Jak auto. Rasowy lub w typie rasy (większość ludzi nie rozróżnia, a nawet jeśli, to woli wydać mniej pieniędzy za psa przypominającego daną rasę kupując z nielegalnego źródła) - robi różnicę. 
Wiele psów umarło mi na rękach lub przy mnie. Przejście jest zawsze szybkie, łagodne. 
W naszym "porządku" prawnym - jeśli chodzi o zwierzęta - panuje CHAOS. Zwierzę nie jest rzeczą i jednocześnie nią jest. A ustawa o ochronie (słowo "praw" zniknęło, bo jakie zwierzę ma prawo?!) zwierząt z 1997 roku jest - moim zdaniem - skandalem! 
Wiele razy słyszałem, że adoptowany pies będzie "wdzięczny" za adopcję. NIE BĘDZIE! Psy nie posługują się ludzką etyką czy moralnością. 
Wiele razy słyszałem: "po co ty to robisz?", "nie mógłbym tak", "nie mogę na to patrzeć", "jak ty to znosisz?". Nie uratuję wszystkich psów. Mogę pomóc tylko tym i tyle, na ile potrafię i mogę. DYSTANS! 
Czego mogę w ten dzień życzyć? Życzyć mogę tylko ludziom, by uczyli się psiego "języka", nie uczłowieczali swojego psa, dbali o niego. Tyle i aż tyle.

pracownik Straży Miejskiej w Świeciu, zajmujący się od 7 lat Schroniskiem dla Zwierząt w Sulnówku, wolontariusz, student resocjalizacji.

Tomasz Karpiński

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

CzytelnikCzytelnik

1 0

Każdy z felietonów Pana Karpińskiego jest ciekawy i trafny.
Zawsze chętnie je czytam i zachęcam innych. Z niecierpliwością czekam na następne 11:25, 02.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziękujęDziękuję

0 0

dziękuję za ukłon w stronę wybierających rasowe psy- w końcu nie czuję się gorsza bo wybrałam określone cechy psa -usposobienie, temperament, zwyczaje - dopasowane konkretnie do mojej rodziny. Wiele razy tłumaczyłam ludziom, że potrzebuję młodego stróża i towarzysza biegów. Niestety ludzie nie rozumieją, w jaki sposób wybierać zwierzaki 15:43, 01.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%