Zamknij
REKLAMA

Internet do domu - na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z operatorem?

20:46, 13.05.2022 | .

Internet w domu stał się nieodłącznym elementem jego wyposażenia. Jednak wiele osób- bez względu na to, czy dopiero decydują się na Internet domowy, czy umowa z poprzednim dostawcą wygasła- zadaje sobie pytanie: jaki Internet do domu wybrać? Najprościej byłoby odpowiedzieć, że trzeba dopasować łącze do własnych preferencji. Jednak realia są zupełnie inne. Obecnie zamiast jednego dostawcy Internetu, mamy ich prawdziwą mnogość, co znacznie utrudnia podjęcie słusznej decyzji. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim podpiszemy wiążącą umowę z operatorem.

 

Czy wiesz, jakiego Internetu potrzebujesz?

Wielu klientów odwiedzając placówkę dostawcy Internetu, tak naprawdę nie ma sprecyzowanych oczekiwań. Wobec tego, można polecić im każdą ofertę, nawet taką, która nie będzie dla nich zbyt korzystna. Jeśli więc zależy nam na tym, by wybrać Internet domowy na miarę naszych potrzeb, powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Mianowicie:

  • w jakim celu potrzebny mi Internet domowy?
  • jak będę z Internetu domowego korzystać?

Wydaje się, że pytanie te brzmią banalnie, jednak mają ogromne znaczenie. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by jasno określić nasze potrzeby. Pamiętajmy, że to dostawca Internetu powinien spełnić nasze wymagania. Wobec tego, jeśli Internet domowy będziemy wykorzystywać jedynie do przeglądania portali społecznościowych, czy sprawdzania maila, wówczas łącze nie musi porażać wydajnością. Jeśli jednak Internet domowy ma obsługiwać kilkanaście urządzeń jednocześnie i być wykorzystywany bardziej intensywnie, to musimy poszukać zaawansowanych rozwiązań. Konieczne jest ustalenie tego, jaki transfer danych jest nam potrzeby, a także jaka prędkość wysyłania i pobierania danych będzie nas satysfakcjonowała. Po ustaleniu konkretów tego, jaki Internet do domu wybrać, możemy zdecydować się na wizytę w placówce dostawcy usługi.

Czy wiesz, jaki Internet masz do dyspozycji?

Jeśli zastanawiamy się, jaki Internet do domu wybrać, to w pierwszej kolejności warto poszukać odpowiedzi na pytanie: jaki Internet mamy do dyspozycji? Wszystko uzależnione jest do tego gdzie mieszkamy i od stopnia rozbudowania infrastruktury. Oczywiście mieszkańcy wielkich aglomeracji mają najkorzystniejsze warunki. Dostęp do łącza jest tam wyjątkowo szeroki. Jednak w mniejszych miastach i wsiach, może pojawić się wiele problemów z zasięgiem. Wobec tego zanim umowa z dostawcą Internetu zostanie zawarta, warto zwrócić uwagę na kwestię zasięgu. Można go sprawdzić w sieci, przy pomocy darmowych map zasięgu poszczególnych operatorów. 

Który Internet stacjonarny będzie dla Ciebie najlepszy?

Jaki Internet do domu wybrać? Odpowiedź wydaje się prosta: najlepszy. Jednak zwróćmy uwagę na to, które rozwiązanie będzie korzystniejsze. Obecnie dostawcy Internetu oferują możliwość założenia dostępu do łącza z pomocą kabla koncentrycznego, a także i światłowodu. Zwróćmy więc uwagę na to, że obecnie to światłowód cechuje się symetrycznością łącza. W praktyce oznacza to, że pobieranie i wysyłanie danych odbywa się z równą prędkością. Z pewnością to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które lubią oglądać filmy w sieci lub grać. Kablowe łącze internetowe również ma swoje zalety. Zapewnia ono:

  • stabilność
  • wysoką jakość połączenia

Co więcej, dzięki dużej przepustowości z powodzenie będzie można podłączyć do sieci kilka lub nawet kilkanaście urządzeń jednocześnie, przy zachowaniu optymalnej prędkości łącza. Weźmy więc pod uwagę, która z opcji oferuje wybrany przez nas dostawca i zdecydujmy, czy nam ona odpowiada.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%