Zamknij
REKLAMA

Pomoc prawnika - kiedy warto z niej skorzystać?

09:24, 16.10.2018 | materiały partnera

Zagadnienia prawne mogą brzmieć skomplikowanie dla osób, nie mających na co dzień styczności z tą dziedziną. Istnieją jednak pewne sytuacje życiowe, które wymagają od nas ich zrozumienia. Nie oznacza to jednak, że musimy studiować kodeksy prawa cywilnego bądź karnego, wystarczy skorzystać z pomocy specjalisty, czyli w tym przypadku adwokata bądź radcy prawnego. Czym różnią się te profesje i w jakich okolicznościach pomoc prawnika okaże się niezbędna?

Adwokat, a radca prawny

Rada prawny i adwokat to dwie odmienne profesje, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo zbliżone. Do obu z tych osób możemy bowiem udać się po pomoc prawną, np. w sytuacji wystosowania pisma sądowego. Niemniej, adwokat ma szersze spektrum możliwości, ponieważ może reprezentować swoich klientów w sprawach karnych oraz karnoskarbowych, co jest niemożliwe w przypadku radcy prawnego. W pozostałych sprawach nie ma większego rozróżnienia. Nieco inaczej wygląda za to kwestia forma wykonywania przez nich zawodu. Radca prawny może zostać zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, natomiast adwokat wykonuje swoje obowiązki jako wspólnik spółki bądź właściciel działalności gospodarczej. Jeżeli zależy nam jednak na reprezentacji w sprawach cywilnych, to możemy udać się zarówno do adwokata, jak i rady prawnego.

Kiedy skorzystać z usług prawnika?

Wyodrębnia się dwie, główne dziedziny prawa: prawo cywilne oraz karne. Przykładem pierwszej z nich może być podział majątku, rozwód czy rozprawa o przyznanie alimentów. Prawo karny dotyczy zazwyczaj sytuacji, kiedy zostały postawione przed nami konkretne zarzuty dotyczące popełnienie przestępstwa, np. kradzieży. W każdej z tych sytuacji pomoc prawnika jest konieczna. Już sam żargon prawniczy sprawia często, że trudno jest nam się rozeznać, a co dopiero wystosować potrzebne pismo.

Warto wiedzieć, że wizyta u adwokata bądź radcy prawnego nie wiążę się od razu z powierzeniem mu całej sprawy. Pomoc prawnika może zostać ograniczona wyłącznie do przygotowania pisma procesowego. Zależne jest to od naszych potrzeb. Niemniej, zaleca się, aby korzystać z pomocy prawnika na każdym etapie postępowania, wówczas proces sądowy trwa znacznie krócej, ponieważ wyeliminowane zostaną ewentualne błędy, które mogą pojawić się jako efekt naszej wiedzy. Musimy także wiedzieć, że adwokaci posiadają swoje dziedziny, w których się specjalizują, np. gospodarczą bądź cywilną, dlatego konieczne jest zorientowanie się w usługach, jakie oferuje dany prawnik. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług gptogatus.pl, czyli grupy prawnej zrzeszającej adwokatów, doradców podatkowych, biegłych rewidentów oraz radców prawnych specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa. Zyskujemy wówczas pewność, że nasza sprawa zostanie powierzona właściwej osobie.

Wiele osób obawia się kosztów, jakie wiążą się z usługami prawniczymi. Nie są one jednakowe w każdej sytuacji. Mogą także różnić się w zależności od specjalisty. Warto więc uzgodnić honorarium już na pierwszym spotkaniu. 

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone