Zamknij
REKLAMA

Ile trwa rozwód i czy adwokat może go przyspieszyć? Odpowiadamy

23:26, 26.01.2020 | Materiał partnera

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zdecydowane na rozwód jest to, jak długo potrwa cała procedura.

Chęć uwolnienia się od 'problemu' i możliwie najszybszego zakończenia postępowania jest w pełni uzasadniona – sprawy rozwodowe stanowią dla stron duże obciążenie psychiczne, a ich sprawne przeprowadzenie jest obopólnie korzystne. W niniejszym wpisie zastanawiamy się nad tym, ile czasu trzeba czekać na prawomocny wyrok rozwodowy oraz czy pomoc adwokata ma w tej kwestii znaczenie.

Każda sprawa rozwodowa jest inna. Będzie szybciej, gdy strony wypracują porozumienie

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jak długo trwa statystyczny rozwód. Niektóre postępowania można zamknąć już na pierwszej rozprawie, inne natomiast ciągną się latami. I choć zazwyczaj rozwód trwa kilka miesięcy, nie sposób mówić tutaj o regule. Gdy małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą rozwodu bez orzekania o winie lub oboje zgadzają się, która strona jest winna rozkładu pożycia, istnieje duża szansa na szybkie zamknięcie rozprawy. Konieczne jednak będzie czekanie na jej termin, wyznaczony przez Sąd po złożeniu pozwu rozwodowego (zazwyczaj wynosi on od dwóch do czterech miesięcy). Gdy podczas pierwszej rozprawy zapadnie wyrok, pozostanie zaczekać na jego uprawomocnienie się (co trwa do 21 dni, jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie ani apelacji). Dobra wola jest więc kluczowa do tego, aby w stosunkowo krótkim czasie definitywnie zakończyć małżeństwo.

Kancelaria Adwokacka to odpowiednie miejsce dla osób, które chcą się rozwieść

Sytuacja komplikuje się, kiedy małżonkowie nie są w stanie porozumieć się w kwestii winy lub nie potrafią znaleźć kompromisu, związanego z opieką nad dziećmi. Wtedy bardzo pomocne okazuje się wsparcie kancelarii prawnej, która na co dzień zajmuje się sprawami z obszaru prawa rodzinnego. Przykładem takiego miejsca jest Kancelaria Adwokacka Chojka, gdzie czeka prawnik rozwodowy z ponad 8-letnim doświadczeniem. W jaki sposób jego wsparcie może przyspieszyć rozwód? Profesjonalista po zapoznaniu się z sytuacją doradzi najlepsze rozwiązanie. Wyręczy swojego klienta we wszelkich formalnościach, zadba też o przygotowanie dokumentów i będzie czuwał nad przebiegiem postępowania rozwodowego. Dobrze to wiedzieć, ponieważ jednym z czynników, mogących wpływać na przedłużanie się sprawy o rozwód, są błędy w pozwie. Doświadczony prawnik nie dopuści do tego, aby na dokumentach składanych do Sądu występowały uchybienia formalne. Co więcej, umiejętnie sformułuje on uzasadnienie, co zapobiegnie oddaleniu powództwa. Wsparcie kompetentnej osoby w postaci rzetelnego pełnomocnika jest zatem niezwykle ważne, jak też rentowne. Szczególnie, gdy zależy nam na szybkim rozwodzie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone