Zamknij
REKLAMA

Kurtka narciarska - jak dokonać dobrego zakupu, niezależnie od marki

14:01, 04.05.2020 | Materiał partnera

Czasem wszystko na pierwszy rzut oka prezentuje się całkiem nieźle. Kurtka wygląda na sportową, jak byk jest napisane, że narciarska. I do tego wodoodporna w dodatku! Dla kogoś, kto na stok wychodzi pierwszy raz lub śmiga po śniegu tylko okazjonalnie, może to być to wystarczająca zachęta do zakupu. Tymczasem ubranie na narty czy snowboard dla takich osób jest również bardzo ważne - od Waszego samopoczucia na minusie i w śniegu często zależy bowiem, czy w ogóle sporty zimowe pokochacie. No i czy nie wrócicie z wyjazdu z przeziębieniem…

Wodoszczelność

Kurtki różnią się od siebie poziomem wodoszczelności. Nie chodzi o to, że powinieneś kupić najlepszą, ale warto wiedzieć, z czym masz do czynienia - i na tej podstawie stworzyć sobie jakieś oczekiwania co do zakupu. Chroni Cię to również przed nabyciem bubla w super cenie, a więc naprawdę warto. I tak poziom ochrony w kurtce może mieć od 1000 mm (wytrzyma przy małym deszczu od kilku do kilkunastu minut), przez 4000-5000 mm (nawet wywrotka w śniegu jej niestraszna), aż po 10 000 mm i więcej (nie ma na nią mocnych). To jednak nie wszystko. Dobrze, żeby kurtka miała również wodoodporne zamki i klejone szwy - to bowiem miejsca w kurtce, które łatwo ulegają namoknięciu. 

Wentylacja, czyli oddychanie

Gdyby chodziło tylko o wodoszczelność, moglibyśmy nosić pewnie ubrania i z gumy. Jednak podczas ruchu się pocimy, więc kwestia dobrego systemu wentylacji jest podstawowa. Inaczej, choć śnieg czy deszcz nie dostanie się pod kurtkę, przepocimy ją - to nie tylko niekomfortowe, ale i można się przeziębić. Tutaj ciężko podać jakieś ogólne wytyczne, ale warto wczytać się w opis produktu, czy producent oto zadbał.

Szczegóły

Wentylacja i wodoszczelność to podstawa. Jest jednak kilka następnych szczegółów, dzięki którym kurtkę będzie nam się użytkowało po prostu lepiej. Jedną z takich rzeczy jest specjalny pas śniegowy, który sprawia, że śnieg nie wpadnie nam pod kurtkę np. podczas upadku. W cenie są też funkcjonalne kieszenie (trochę rzeczy na stoku fajnie jest mieć przy sobie) oraz pasy odblaskowe, szczególnie jeśli marzy nam się próba jazdy na nartach wieczorem lub nocą. 

Dobry sklep z odzieżą narciarską będzie miał szeroki wybór kurtek dla kobiet i mężczyzn w różnych cenach. Warto zwrócić uwagę nie tylko na design i krój, ale i na parametry, które sprawiają, że kurtka spełnia swoje zadanie na stoku, a nie tylko „sportowo” wygląda. Nie sugerujmy się producentem, nie sugerujmy się ceną - czytajmy opisy produktów i w ten sposób sprawdzajmy, czy wybrana kurtka jest rzeczywiście warta swojej ceny.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA