Zamknij
REKLAMA

ORŁY Stolarstwa: 3 sposoby na starą szafkę - DIY

10:38, 18.05.2020 | materiały partnera

Drewniana komoda lub fornirowa szafka podróżują z Tobą od jednego mieszkania do drugiego. Noszą już ślady ciągłych przeprowadzek i przestały pasować już do czegokolwiek w pokoju. Chciałabyś coś zmienić, ale szkoda je wyrzucić. Jak je odnowić i nie wydać na to milionów?

Wymień uchwyty szafek

Najprostszą i najtańszą zmianą (niemal kosmetyczną) jakiej możesz dokonać na swoich meblach jest wymiana uchwytów. Zazwyczaj wystarczy do tego śrubokręt i wolne 3 minuty. Przed zakupem przyjrzyj się drzwiczkom swojej szafki i sprawdź z jakim rodzajem gałek masz do czynienia. Jeśli nie chcesz wiercić dodatkowych dziurek w drzwiczkach koniecznie dobierz uchwyty posiadające ten sam sposób montażu: jedno -  lub dwu- śrubowy. W każdym sklepie wybór gałek jest ogromny, od nowoczesnych przez klasyczne po wysadzane kamyczkami. Za kilkanaście złotych odmienisz szafkę lub nawet całą kuchnię bez ingerencji stolarza!

Druga młodość okleiny

Okleina kojarzy nam się dziś z drewnopodobnymi lub zupełnie gładkimi foliami, które w latach 90-tych zdobiły większość starych, zniszczonych parapetów. W marketach budowlanych i w sklepach internetowych znajdziesz teraz miliony wzorów. Kwiatki, cegiełki, nowoczesne fraktale, brokatowe wykończenia – możesz pobawić się w małego artystę. W przypadku, gdy wolisz spokojniejsze zmiany, wybierzesz jeden model, a okleisz nim całą szafkę (co z łatwością zakryje np. drobne ubytki). Jeśli masz w sobie duszę artystki możesz poszaleć. Modne jest ostatnio wybieranie innego wzoru naklejki na każdą z szuflad komody. Możesz stworzyć własną mozaikę na drzwiach szafy, prosząc w markecie o końcówki lub ścinki okleiny, które dostaniesz za grosze.

Malowanie starej szafki

Najbardziej wymagająca zmiana, tylko dla osób o mocnych nerwach! Malowanie wymaga wprawy i wiedzy. Możesz nie czuć się na siłach, by pojąć całą naukę o wałkach i pędzlach oraz rodzajach farb do drewna. Lepiej poprosić o fachową pomoc znajomego stolarza, który jest profesjonalistą w swojej branży. Zakłady stolarskie w swoim mieście znajdziesz również przeszukując stronę plebiscytu branżowego ORŁY Stolarstwa. Zestawienie gromadzi na swoich witrynach dane firm, które były w danym roku najlepiej oceniane przez ich klientów. Ostatecznej oceny dokonuje program komputerowy, który wylicza średnią ważoną z gwiazdek i punktów umieszczonych dla firm na  Google Maps, Zumi czy Facebook.

Chcesz sama pomalować swoją szafkę? Musisz uzbroić się w cierpliwość i nastawić na wertowanie stron internetowych. Drewno wymaga wytarcia gąbką lub papierem ściernym warstwy wierzchniej, dokładnego oczyszczenia, nałożenia farby oraz zabezpieczenia lakierem (gdy formuła farby tego nie zapewnia). W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać koniecznie może być nałożenie kilku warstw emalii. Pamiętaj o bezpieczeństwie, malowania chemikaliami można dokonywać tylko w pomieszczeniach, które łatwo wywietrzysz.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA