Zamknij

Jak efektownie wyeksponować zdjęcia jako element dekoracyjny?

24.05.2021 Zosia Nowicka

Jak efektownie wyeksponować zdjęcia jako element dekoracyjny?

Zdjęcia rodzinne czy piękne widoki uchwycone w czasie wakacji, odpowiednio wyeksponowane mogą nie tylko wprawiać domowników w radosny nastrój, ale również być efektownym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie fotografii w domu lub mieszkaniu.

Klasyczne ramki

Najpopularniejszym sposobem wyeksponowania zdjęć w mieszkaniu jest wykorzystanie tradycyjnych ramek. To rozwiązanie uniwersalne, ponieważ ramki można zarówno postawić na komodzie czy regale, jak i powiesić na ścianie.

Ramki stojące idealnie nadają się do wyeksponowania mniejszych zdjęć, np. o wymiarach 10x15 cm lub 13x18 cm.

 

Przy większych fotografiach oraz kiedy chcemy wyeksponować kilka lub nawet kilkanaście zdjęć lepiej sprawdzą się ramki wiszące. Można stworzyć z nich własną kompozycję lub wybrać jedną, większa ramkę składającą się z kliku modułów.

Cyfrowa ramka

Miłośnikom fotografii naprzeciw wychodzi technologia. Od kilku lat na rynku dostępne są cyfrowe ramki na zdjęcia, które można ustawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Przewagą tego rozwiązania nad tradycyjną ramką jest to, że użytkownicy mogą wgrać do swojej ramki większą liczbę zdjęć prosto z telefonu czy aparatu cyfrowego (w zależności od wielkości plików i pojemności urządzenia) i oglądać je rotacyjnie.

W ten sposób prezentowane zdjęcia nikomu się nie znudzą, ponieważ co jakiś czas ramka będzie prezentować inny obraz. Niektóre modele pozwalają też na przeglądanie zdjęć np. przy pomocy pilota. Ramka może więc jednocześnie pełnić rolę albumu ze zdjęciami.

Fotoobraz

To eleganckie i efektowne rozwiązanie. Zdjęcie drukowane jest na płótnie i zakładane na ramę - zupełnie jak prawdziwy obraz.

Fotoobrazy mogą mieć różne formaty - od bardzo małych do bardzo dużych. Te pierwsze można łączyć w fotograficzne kompozycje. Drugie dobrze sprawdzają się, kiedy chcemy, by wzrok osób przebywających w danym pomieszczeniu przyciągała tylko jedna fotografia.

 

Klamerki

Drewniane klamerki i sznurek są wykorzystywane w niektórych ramkach na zdjęcia. Można jednak samodzielnie wykonać w domu sznur do wieszania fotografii. Wystarczy rozwiesić luźno sznurek lub kolorową włóczkę między dwoma gwoździami wbitymi w dowolnej odległości od siebie i kupić małe, kolorowe klamerki, którymi będziemy przypinać zdjęcia. Na sznurku doskonale prezentują się powracające po latach polaroidy. Z powodzeniem można jednak wyeksponować tak również tradycyjne fotografie.

To rozwiązanie doskonale sprawdzi się m.in. w aranżacjach młodzieżowych, ale nie tylko.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz