Zamknij
REKLAMA

Jak rozpoznać suchą cerę?

11:13, 22.06.2022 | materiał partnera

Kiedy jest niewłaściwie pielęgnowana, sucha cera może przysporzyć swojej posiadaczce sporo kłopotów. Po czym poznać, że masz z nią do czynienia? Poznaj wszystkie cechy suchej skóry i dowiedz się, jak zadbać o nią w odpowiedni sposób tak, aby mogła zachwycić swoim pięknem.

Skąd się bierze sucha cera?

Jest wiele przyczyn, które sprawiają, że skóra staje się sucha. Za jej właściwe nawilżenie odpowiadają między innymi gruczoły łojowe, które produkują sebum. Z wiekiem ich praca zwalnia, aby na starość całkowicie ustać. Dlatego też im jesteśmy starsze, tym bardziej powinnyśmy troszczyć się o dostarczenie odpowiedniej ilości wody do organizmu, oraz zabezpieczenie ciała przed jej utratą.

Jednak nie tylko dojrzałe panie mogą borykać się z tym problemem. Istnieje grupa osób, które mają predyspozycje genetyczne do posiadania suchej skóry, często są one powiązane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu i dolegliwościami takimi jak niedoczynność tarczycy.

Inne przyczyny suchej skóry to: przyjmowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu, agresywne oczyszczanie, które może zniszczyć barierę hydrolipidową, długotrwała ekspozycja na słońce, czy niewłaściwa dieta – picie zbyt małej ilości wody.

Charakterystyka suchej cery

Wysuszoną skórę można porównać do cienkiego pergaminu – jest szorstka, matowa i napięta. Po myciu – nawet samą wodą – ma tendencje do ściągania się i łuszczenia. Jej właścicielki często odczuwają swędzenie w miejscach, gdzie najbardziej brakuje nawilżenia. Charakterystycznym objawem są też małe, złuszczające się skórki, które uwidaczniają się po nałożeniu makijażu.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, skóra zaczyna się bronić, produkując większe ilości sebum. Wtedy mogą pojawić się wypryski i zaskórniki. W tej sytuacji najczęściej popełnianym błędem jest sięgnięcie po kosmetyki myjące, oparte na mocnych detergentach. To prowadzi do powstania błędnego koła, gdyż sucha skóra bardzo źle reaguje na takie zabiegi i jej stan się pogarsza.

Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?

W przypadku tego typu cery ważne jest kompleksowe działanie. Najlepsze efekty przyniesie połączenie odpowiedniej diety z pielęgnacją. Pamiętaj o tym, aby pić zalecane dwa litry płynów dziennie. W ten sposób będziesz miała pewność, że Twój organizm zawsze będzie dysponował odpowiednim zapasem do tego, by nawodnić skórę.

Wybieraj kosmetyki o łagodnym działaniu, które jednocześnie będą nawilżać i zapobiegać utracie wody przez skórę. To oznacza konieczność przestawienia się na lżejsze środki myjące i nieco tłustsze kremy. Spróbuj wypróbować w swojej pielęgnacji naturalne oleje, niektóre z nich – na przykład olej rycynowy – powinny pomóc przywrócić równowag w przypadku nadprodukcji sebum, wynikającej z przesuszenia niewłaściwą pielęgnacją.

Posiadaczki suchej skóry w trakcie letnich spacerów bezwzględnie powinny zadbać o ochronę UV. Słońce może na chwilę przynieść ulgę, zmniejszając pracę gruczołów łojowych, jednak na dłuższą metę przyniesie więcej szkody niż pożytku, prowadząc do przesuszenia skóry i niebezpiecznych dla zdrowia poparzeń.

Pielęgnacja cery suchej – jak powinna się odbywać? Dowiesz się tego na https://www.phlov.com/blog/pielegnacja-cery-suchej-jak-powinna-sie-odbywac-n60

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%