Zamknij
REKLAMA

Czego nie wiesz o świadectwie kierowcy?

09:23, 24.09.2020 | materiały partnera

Branża transportowa w Polsce w dużej mierze opiera się na kierowcach pochodzących zza wschodniej granicy. W ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat, stali się oni szczególnie pożądani na naszym rynku pracy i dzisiaj w niemal każdej dużej firmie transportowej zatrudnieni są kierowcy z Białorusi czy Ukrainy. Jednak aby było to możliwe, niezbędne jest uzyskanie przez nich świadectwa kierowcy. Wyjaśniamy, jak można zdobyć taki dokument.

Świadectwo kierowcy a świadectwo kwalifikacji

Warto zdać sobie sprawę, że pomimo funkcjonujących w świecie transportowym uproszczeń, dokument będący świadectwem kierowcy, to nie jest świadectwo kwalifikacji. Często zdarza się, że osoby dopiero rozpoczynające pracę w zawodzie mylą oba pojęcia i traktują je zamiennie. W poniższym artykule opisujemy szczegółowo uprawnienia pt. świadectwo kierowcy.

Dla kogo jest świadectwo kierowcy?

O świadectwo kierowcy w Polsce mogą ubiegać się kierowcy spoza Unii Europejskiej. Zatem, jeśli prowadzisz firmę transportową i chcesz legalnie zatrudnić mieszkańca kraju, który nie jest częścią wspólnoty europejskiej, musisz wystąpić o wydanie mu takiego właśnie dokumentu. Świadectwo kierowcy wydaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Uprawnienia te ważne są przez 5 lat, licząc od dnia wydania.

Świadectwo kierowcy - jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania?

Jeśli zamierzasz ubiegać się o zdobycie świadectwa kierowcy, zostaw to sobie na sam koniec. Dlaczego? Aby je uzyskać, do wniosku musisz bowiem dołączyć wiele innych dokumentów lub zaświadczeń, które należy wcześniej otrzymać. Zatem świadectwo kierowcy można traktować jako ostatni z etapów przed rozpoczęciem legalnej pracy w charakterze kierowcy przewozów międzynarodowych.

Zatem, jakie dokumenty należy załączyć do wniosku? Przede wszystkim muszą się tam znaleźć dane firmy, w której kierowca spoza Unii Europejskiej będzie zatrudniony. Poza tym, oczywiście wymagane są wszystkie dane samego kierowcy i wskazanie, na jak długi okres ma być wydane świadectwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może to być maksymalnie 5 lat.

Dodatkowo, wymagany jest również oryginał zaświadczenia o zatrudnieniu. To właśnie ten dokument jest traktowany jako zaświadczenie, że wskazana we wniosku osoba znajdzie zatrudnienie w konkretnej firmie, a sam kierowca spełnia wszystkie wymagania stawiane przed zawodowym kierowcą międzynarodowym. Do zaświadczenia o zatrudnieniu należy dołączyć także kopię potwierdzenia ubezpieczenia społecznego i dowód legalności zatrudnienia. To niestety nie koniec.

Lista załączników składa się jeszcze między innymi z kopii zaświadczenia lekarskiego, orzeczenia specjalisty psychologii oraz prawa jazdy i paszportu kierowcy (wystarczą te strony, które są niezbędne do identyfikacji kierowcy.

Występując o świadectwo dla kierowcy, należy także zabrać ze sobą kopię poświadczenia o ważności licencji na wykonywanie przewozów międzynarodowych. Taki dokument wydawany jest na firmę i będąc przedsiębiorcą trzeba wykazać, że jest on aktualny. Do tego potrzebna będzie również kopia wspólnotowej licencji na przewóz drogowy rzeczy.

Pomoc w uzyskaniu świadectwa kierowcy

Jak widać, lista wymaganych przez prawo wszystkich załączników czy dodatkowych dokumentów jest naprawdę długa. Powyżej nie wymieniliśmy jeszcze wszystkiego. Do tego dochodzi jeszcze czas związany z dopilnowaniem całej dokumentacji i dostarczenie tego do urzędu. W takim biznesie jak branża transportowa, czas jest niezwykle cenny. Dlatego warto powierzyć takie zadania specjalistom.

Jedną z firm specjalizujących się w uzyskiwaniu licencji transportowych czy świadectw kierowcy, jest warszawska firma BOS, działająca na rynku od wielu lat. Zaufały jej setki przedsiębiorców, którzy dzięki niej zyskali czas, potrzebny np. na pozyskiwanie nowych zleceń. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie, już dzisiaj wejdź na stronę https://www.licencjetransportowe.com/ i skontaktuj się z nimi!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA