Zamknij
REKLAMA

Cechy profesjonalnej kosmetyczki

21:30, 07.09.2021 | materiał partnera

Na rynku można znaleźć wiele osób określających siebie jako profesjonalną kosmetyczkę, mimo to nie każda z nich powinna to robić. Zobaczmy, czym powinna charakteryzować się osoba wykonująca zabiegi kosmetyczne, aby zasługiwała na to miano.

Kosmetyczka - kto to?

Kosmetyczka to osoba, która wykonuje zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne, upiększające, a nawet lecznicze. Dawniej, ten zawód był traktowany nieco pobłażliwie i lekceważąco, jednak w obecnych czasach kosmetyczki to zazwyczaj wykształcone osoby posiadające bogate doświadczenie i stale poszerzając swoją wiedzę. W pewnym sensie wymusił to nich rozwój technologii i branży beauty. Współczesne zabiegi kosmetyczne, np. karboksyterapia, mezoterapia mikroigłowa czy derma fusion pen są wykonywane z użyciem zaawansowanych narzędzi i sprzętów i osoba wykonująca taki zabieg musi mieć odpowiednią wiedzę jak ich używać. Aby zostać kosmetyczką należy skończyć odpowiednią szkołę, a potem liczne szkolenia i kursy doszkalające.

Kosmetyczka - czym się zajmuje?

Wielu osobom zdaje się, że kosmetyczka zajmuje się tylko wykonywaniem zabiegów. Nic bardziej mylnego. Sam zabieg to tylko jeden z etapów pracy z klientem. Profesjonalna kosmetyczka wizytę z klientem zaczyna od przeprowadzenia rozmowy i zrobienia z nim dokładnego wywiadu. To konieczne, aby mogła precyzyjnie poznać jego problem, rozpoznać potrzeby, a także wybadać czy nie ma on ewentualnych przeciwwskazań do niektórych zabiegów. Po rozpoznaniu sytuacji klienta, kosmetyczka doradzi mu czy może on poradzić sobie z problemem z pomocą jej usług czy też musi się zgłosić do lekarza.

Jeśli wizyta u medyka nie jest konieczna, wtedy kosmetyczka przedstawia klientowi plan zabiegów mający pozbyć się jego kłopotów. Udziela mu również informacji o możliwych ewentualnych skutkach ubocznych. Kiedy klient zdecyduje się skorzystać z usług, dopiero wtedy nadchodzi moment, w którym kosmetyczka wykonuje zabieg kosmetyczny, np. takie jak karboksyterapia, mezoterapia mikroigłowa czy derma fusion pen.

Na tym jednak nie kończy się jej praca, ponieważ po wykonaniu usługi przestawia ona zalecenia pozabiegowe, udziela porad kosmetycznych, a także pomaga w doborze kosmetyków do potrzeb skóry klienta.

Cechy profesjonalnej kosmetyczki

Wiedza

Duża wiedza teoretyczna poparta praktycznym doświadczeniem jest najważniejszą cechą u profesjonalnej kosmetyczki. Osoba ta musi doskonale znać się na zabiegach kosmetycznych, które wykonuje. Warto wybierać takich specjalistów, którzy regularnie pogłębiają swoją wiedzę i odbywają różne kursy i szkolenia.

Podejście do klienta

W tym zawodzie ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktu z klientami. Kosmetyczka powinna być ciepłą i miłą osobą o dużej empatii. Wszystko to ma sprawić, że klient jej zaufa i bez obaw odda się w jej ręce.

Wygląd

Z reguły nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, ale w odniesieniu do pracowników salonu kosmetycznego ta zasada nie ma racji bytu. Nie da się ukryć, że wygląd kosmetyczki jest wizytówką jej usług. Z tego względu powinien być schludny i estetyczny. Doskonale sprawdzą się krótkie, zadbane paznokcie, delikatny makijaż, ładna fryzura i czysty strój roboczy.

Kosmetyczka - cechy niepożądane

Skoro wiemy już jakie cechy powinna posiadać kosmetyczka, to warto również wspomnieć co w żadnym wypadku nie powinno jej charakteryzować.

Największym błędem jest krytykowanie wyglądu klienta. Klient przychodzi do kosmetyczki ze swoimi problemami po pomoc i wystarczająco zdaje sobie sprawę z tego jakie ma mankamenty urody. Z pewnością nie chce i nie powinien wysłuchiwać kolejnych przytyk od osoby, którą obdarzyła zaufaniem.

Kolejną wadą wielu kosmetyczek jest wywyższanie się. Fakt, to właśnie ona ma największą wiedzę wśród osób znajdujących się w salonie, jednak nie musi się z tym na każdym kroku obnosić.

Nieeleganckie jest też bezczelne mówienie klientowi, że na pewno nie stać go na dany zabieg, więc oferta nie zostanie mu nawet przedstawiona.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%