Zamknij
REKLAMA

Po co się tak spieszyć?

18:33, 31.10.2017 |
REKLAMA
Skomentuj
To czas poskromił ludzi. Fot.fotolia

Kiedyś nie było typowego wyznacznika czasu jakim jest zegar. A ludzie potrafili się zorganizować i osiągnąć obrane cele. Potrafili się zatrzymać, odpocząć od tej bieganiny i dostrzec siebie nawzajem. Dzisiejszy świat jest zupełnym kontrastem w stosunku do tamtych, spokojnych czasów.

Dziś jest on częścią wielkiej machiny zegarowej, która wyznacza porę dnia, nocy, czas przerwy i pracy. Wychodząc dziś na ulicę, zauważyłam masę ludzi, biegnących w różne kierunki. I zaczęłam się zastanawiać: Czy warto się tak spieszyć? Idąc ulicą mało kto potrafi się zatrzymać, dostrzec drugiego człowieka. Dlatego nie dziwmy się, że jest tyle wypadków spowodowanych pośpiechem. Jedna z reklam społecznych również zwraca uwagę na pośpiech, a co za tym idzie nieostrożność.

Nie wiem czy ten pośpiech jest spowodowany chęcią ciągłego korzystania z życia czy też jest on uzależniony od świata, w którym żyjemy i dla którego ważne jest ciągłe bogacenie się. Wydaje mi się, że jesteśmy jak roboty, które są zaprogramowane tylko po to by osiągnąć sukces materialny. Dlaczego tak wielu z nas nie dostrzega problemów z jakimi zmagają się nasi bliscy? Dlaczego nie dostrzegamy, że sąsiad z naprzeciwka potrzebuje pomocy przy zakupach? To są niby takie proste, a zarazem codzienne sprawy, ale dla większości ludzi to odległe tabu. Ludziom łatwiej podążać za sprawami materialnymi. Łatwiej tłumaczyć się pędzącym czasem i dzisiejszą konstrukcją świata.

Mam wrażenie, że społeczeństwa boją się wyjść z tego koła czasowego, bo zastana rzeczywistość je przestraszy. Boją się złapać byka za rogi i go poskromić. Tak właśnie jest z czasem, tylko w przeciwieństwie do ludzi to on nas poskromił.

Studentka 1 roku filologii polskiej na UKW w Bydgoszczy. Pochodzi z Polskiego Konopatu. Uwielbia jazdę na rowerze, interesuje się muzyką, lubi śpiewać i rysować. Działa w świeckim oddziale PCK.

Monika Mrozińska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

ArkusArkus

13 4

Skąd wiemy, że przed wynalezieniem zegara ludzie byli lepiej zorganizowani? Dlaczego współdziałanie ?na czas? (rozkład jazdy, plan lekcji, terminy spotkań z kontrahentami) ma być gorsze od ich alternatyw, czyli zawalania terminów i zobowiązań? Czy praktykując uważność chwili będziemy szczęśliwsi? Zapewne tak, kosztem wydajności.... Warto jednak pamiętać, że CZAS to substancja, z której zbudowane jest życie. 09:02, 01.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdaMagda

4 11

Felieton o niczym niestety. 20:06, 02.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone