Zamknij
REKLAMA

Jak nauczyć się podstaw Web Designu?

13:20, 08.02.2022 | .
Fot. Pexels
REKLAMA

Tworzenie stron internetowych dla większości z nas wydaje się czarną magią, której nie mamy zamiaru zrozumieć. Lepiej w takiej sytuacji oddać się w ręce fachowców i poczekać na rezultat. Otóż tak, zapotrzebowanie na web designerów obecnie jest bardzo duże, bo każdy sklep i firma chcą mieć swoją stronę internetową i istnieć nie tylko fizycznie, ale również w sieci.

Osoby, które jeszcze nie są pewne swojej przyszłości, a interesują się trochę projektowaniem stron internetowych, powinny koniecznie rozwijać swoje umiejętności w danej branży. Wszystko to można osiągnąć dzięki kursom i zajęciom online lub offline. Oczywiście, jeśli faktycznie ci na tym zależy.

Co to jest web design?

Zacznijmy od wyjaśnienia samego terminu web design, który najprościej można określić jako projektowanie wizerunku stron internetowych. Jest to stosunkowo nowa dziedzina projektowania, która rozwija się tak szybko jak internet.

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przykładał dużej wagi do estetycznego wyglądu stron internetowych, bo nie były one tak popularne i ich wygląd nie miał większego znaczenia. Obecnie jednak, gdy internet stał się tak powszechny i wykorzystywany na wielu urządzeniach elektronicznych, poglądy się zmieniły.

Dzisiejsze strony internetowe są bardzo różnorodne, zaczynając od interfejsu i kończąc na oferowanych usługach. Nawet branża kasyn online posiada wiele różnorodnych stron. Na przykład strona internetowa Vulkanbet kasyno ma przyjemne ciemnoniebieskie tło i jaskrawą grafikę. Już na pierwszej stronie mamy podane tytuły najlepszych gier w kasynie, co zachęca nas do rejestracji i wypróbowania gier.

Rozwój technologii sprawił, że ludzie zaczęli poszukiwać profesjonalistów, którzy mogliby tworzyć strony internetowe z animacją, grafiką itp. Współczesne strony internetowe muszą być przyjazne, przejrzyste, łatwe w obsłudze i najlepiej dostępne również w wersji mobilnej, bo każdy dziś chce mieć szybki dostęp do stron na swoim smartfonie.

Od czego zacząć naukę Web Designu?

Naukę na web designera może podjąć każdy, kto ma chęci. Należy rozpocząć od projektowania. Na początku trzeba nauczyć się bazy: kompozycji, pracy z barwami, tekstem itp. Projektowanie graficzne to podstawa, ale niekoniecznie trzeba kończyć studia grafiki komputerowej, aby umieć projektować strony.

Web design to tylko wąska specjalizacja szerokiej nauki o grafice komputerowej, dlatego uważamy, że wystarczą pewne kursy projektowania graficznego oraz specjalne programy, które można samemu poznać.

Niemniej jednak nie twierdzimy, że studia wyższe są zbędne, ponieważ stanowią one świetną bazę wiedzy, którą będzie można później wykorzystać w praktyce. Człowiek może się dzięki temu czuć pewnie i być bardziej obiektywny w swoich projektach.

Pamiętaj, że web designu nauczysz się przede wszystkim na praktyce, po prostu projektując strony małym firmom, swoim znajomym albo po prostu wymyślone przez ciebie strony, które pomogą ci ulepszyć twoje umiejętności.

Podstawy rysunku i programy interfejsu

Dobra baza nawet dla grafiki komputerowej to umiejętność rysowania nie tylko komputerowo, ale również na papierze. Ponieważ pierwsze szkice twoich stron zazwyczaj powstają na papierze. Pomaga to w wizualizacji twojej strony komputerowej oraz nauce proporcji.

Zaczniesz postrzegać swoje przyszłe strony oczami użytkowników internetu. Rysowanie na kartce wyrabia w człowieku również tak zwany "zmysł artystyczny", którego można się nauczyć.

Karta to oczywiście nie wszystko i do przeniesienia swojej wizji papierowej na ekran komputera będziesz potrzebował konkretnych programów do tworzenia interfejsu. Takie programy są najczęściej wybieranym przez web designerów narzędziem, bo są łatwe w obsłudze i bardzo praktyczne.

Od niedawna tworzone są całe strony internetowe i platformy z kursami online, które krok po kroku uczą, jak projektować strony online. Wybór programów do projektowania zależy od prywatnych preferencji każdego. Do najpopularniejszych narzędzi należą jednak:

  • Sketch;
  • Adobe XD;
  • Photoshop;
  • InDesign;
  • Illustrator;
  • Grimp;
  • Kreatory stron www.

Inspiracje dla projektów stron internetowych

Po wybraniu narzędzi należy rozpocząć projektowanie strony, logo, obrazki i tekst. Najlepiej jest zacząć od czegoś prostego. Najważniejsze na stronach są informacje, które podajesz. Dlatego zadbaj, aby były one podane w wygodnym formacie. Niech tekst i projekt będzie prosty, ale zrozumiały.

Jeśli nie masz pomysłów na projekt swojej strony internetowej, rozpocznij własny research. Sprawdź strony konkurentów, strony podobnych dziedzin, zapytaj klienta o jego preferencje. W internecie można też znaleźć wiele artykułów na temach obecnych trendów i nowinek w web designie.

Pamiętaj, że nawet swoje codzienne surfowanie po sieci i sprawdzanie stron z Facebooka czy Instagrama może być twoim researchem. Skup się wtedy na tym, jak są przedstawione inne strony. W jakich kolorach utrzymana jest strona, jak wygląda logo, gdzie zostało ono umieszczone, czy strona ma animacje, w jaki sposób został umieszczony tekst itp.

Ważne jest zrozumienie swojego klienta i jego zapotrzebowań. Po tym można przystąpić do tworzenia szkicu strony i jej właściwego projektu. W razie problemów zawsze można zapisać się na kursy projektowania stron online albo obejrzeć darmowe propozycje na YouTube.

Czy długo trzeba się uczyć, aby zostać web designerem?

Podstawy web designu można ogarnąć w kilka tygodniu dosłownie, jeśli nawet nie dni. Przy pomocy niektórych programów nawet laicy mogą tworzyć proste strony internetowe dla swojego biznesu. Tak naprawdę web design nie jest trudnym zajęciem.

Natomiast jeśli chcesz być dobrym projektantem, to musisz się uczyć praktycznie cały czas i dużo praktykować. Web design to dziedzina, która jeszcze długo będzie się zmieniać i rozwijać, dlatego ważne jest, aby pozostawać na bieżąco z nowinkami web designu.

Postęp technologiczny idzie do przodu i obecnie sprostanie wymaganiom klientów nie jest takie proste, bo oni ciągle zmieniają swoje preferencje i dążą do ciągłego ulepszania swoich stron internetowych.

Podstawowe umiejętności nie zawsze wystarczają, bo każdy chce miec jak najlepszą stronę, dlatego trzeba szukać nowych pomysłów i inspiracji oraz cały czas się dokształcać. Warto jednak rozwijać się w tej dziedzinie, bo zapotrzebowanie na webdesignerów nie maleje i może to się okazać świetnym źródłem przychodów w przyszłości.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%