Zamknij

Dlaczego warto czyścić odkurzacz?

09:41, 05.01.2023 .art. sponsorowany Aktualizacja: 09:41, 05.01.2023
Fot. Pexels Fot. Pexels

Codziennie wykonujemy setki czynności, większych i mniejszych. Czasem nie mamy świadomości, ile potrafimy zrobić jednego dnia. Dotyczy to głównie drobnych spraw, które są niejako oczywiste i czasem automatyczne. Są także czynności, które trzeba co jakiś czas wykonać, aby mieć odpowiedni rezultat, np. grać w gry hazardowe oferowane przez bonus bez depozytu lub czyścić odkurzacz. Dlaczego warto to robić regularnie?

Dłuższe życie naszych sprzętów do odkurzania

Nasze domowe sprzęty, to niemały wydatek, szczególnie dotyczy to tych najnowszych modeli. Aby działały one sprawnie przez długi czas, trzeba o nie dbać. Kwestia ta dotyczy także naszych odkurzaczy. Choć różnią się one między sobą wyglądem, wielkością czy mocą, to jednak są takie zalecenia, które są tożsame dla większości marek. Do każdego nowo zakupionego sprzętu, dołączona jest instrukcja obsługi, a w niej dział poświęcony naprawom i konserwacji. To istotne informacje, które powinniśmy sobie przyswoić jak najszybciej i stosować w praktyce. Czy to odkurzacz workowy czy bezworkowy, wymaga regularnego opróżniania worków czy pojemników oraz czyszczenia filtrów. Nowoczesne odkurzacze posiadają filtry zmywalne. W zawiązku z tym, przy czyszczeniu zbiornika czy pojemnika na śmieci, powinniśmy zająć się filtrami. Jeśli sytuacja tego wymaga, np. dużo pracujemy tym sprzętem lub zebraliśmy jakiś pył przemysłowy, to trzeba je porządnie wymyć lub wymienić już na nowe. Omawiane aspekty, mają za zadanie uniknąć poważniejszych wad i usterek, do których możemy się przyczynić nie należytą dbałością o odkurzacz. Spore ilości kurzu, pyłu czy włosów, mogą się bowiem przedostać do dalszych części odkurzacza. Wtedy czeka nas naprawa w serwisie lub następny zakup, a co za tym idzie większy wydatek. Ze względów ekologicznych, warto rozważyć ewentualność naprawy po to, aby kolejny sprzęt nie zagościł na wysypisku. Czasem chłodne kalkulacje wychodzą nam w dłuższej perspektywie na niekorzyść jako ogółowi ludzkiemu. Jeśli coś da się naprawić, zróbmy to.

Jakie elementy należy poddać czyszczeniu?

Wymiana worków czy wysypywanie nieczystości z pojemnika odkurzacza, jest dla nas niejako standardem. Należy zadbać o regularność tej czynności, nie czekać z tym do maksymalnego napełnienia. Takie zaniedbanie może spowodować uszkodzenia w worku i przedostawanie się kurzu i śmieci w głąb odkurzacza. Podobna sytuacja może nastąpić w przypadku odkurzaczy bezworkowych. Przy okazji tego typu oczyszczania, należy także przetrzeć bądź umyć komorę oraz zakurzone części sąsiadujące z nią. Dzięki temu, kurz nie będzie przedostawał się do delikatnych podzespołów odkurzacza. Czyszczeniu należy poddać również rurę oraz końcówki wymienne, gdyż zazwyczaj w nich gromadzi się brud. Zbieranie śmieci osiadłych na szczotkach i ssawkach, doprowadzi do lepszej pracy odkurzacza, a także zabezpieczy go przed większym uszkodzeniem. Sygnałem ostrzegawczym dla nas będzie głośna praca silnika, nadmierne nagrzewanie się obudowy czy wydobywający się pył, a nawet dym. Dlatego warto zapobiegać możliwym usterkom od samego początku czyszcząc regularnie odkurzacz.

Czyste powietrze po sprzątaniu

Regularne czyszczenie odkurzacza i jego filtrów, ma dla nas ważne znaczenie. Prócz wyżej wymienionych, warto wspomnieć także o jego wpływie na czystość powietrza w domu. Zadbane filtry zatrzymują drobinki kurzu czy pyłu, aby nie przedostawał się on do naszych pomieszczeń. Ma to szczególne znaczenie, gdy mieszkamy pod jednym dachem z alergikiem czy malutkimi dziećmi. One bowiem, dużo szybciej reagują na zmianę w czystości powietrza. Poza tym, w brudnych i nie czyszczonych filtrach, pojemnikach czy workach, łatwiej tworzą się grzyby i pleśnie, które mogą poważnie zagrozić naszemu układowi oddechowemu i ogólnemu samopoczuciu. Czysty sprzęt do sprzątania, jest koniecznością, aby to działanie miało sens i przynosiło pożądany skutek. Po co mielibyśmy odkurzać, skoro z drugiej strony wypuszczany byłby obłok kurzu i pyłu? Taki sposób postępowania mija się z celem, a wręcz więcej przynosi negatywnych skutków niż pożytku. Dbajmy więc kompleksowo o te elementy, na które mamy wpływ.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%