Zamknij

Największe stadiony piłkarskie na świecie

09:37, 05.05.2022 . Aktualizacja: 09:38, 05.05.2022
Fot. pixabay Fot. pixabay

Stadiony piłkarskie to jedne z największych, najbardziej rozłożystych budowli, jakie powstają na świecie. To one odpowiadają za znaczną część przychodu drużyn piłkarskich na świecie. Oczywiście w dobie ogromnych kontraktów sponsorskich, drużyny są nieco bardziej niezależne od frekwencji na trybunach, ale jeśli dany klub rozgrywa ważne spotkanie i uda się zapełnić taki stadion to z biletów jednego dnia można uzyskać nawet kilka milionów euro przychodu, a takie kwoty zawsze będą brane pod uwagę.

Oto zestawienie z największymi stadionami piłkarskimi na świecie. Gdyby ktoś chciał postawić na rezultat tego zestawienia w kasyna online dla Polaków, to z pewnością mocno by się zdziwił. W końcu pierwsze miejsca wcale nie należą do potężnych europejskich klubów, a przeciętnych azjatyckich reprezentacji…

5.First National Bank Stadium – 94 700 – RPA, Johanesburg

To odpowiednich polskiego Stadionu Narodowego. Wybudowany w 1987 roku i przebudowany z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku, jest najnowocześniejszym i największym stadionem w Afryce. Ze względu na ograniczone możliwości organizowania imprez piłkarskich, obiekt jest wykorzystywany do wielu różnych wydarzeń. W końcu wypełnienie stadionu, który może pomieścić tak dużą liczbę obserwatorów, nie jest łatwe. Dlatego regularnie organizowane są na nim koncerty światowych gwiazd jak U2, czy One Direction.

4. Stadion Azadi 95 225 miejsc – Iran, Teheran

Ze stadionem wiąże się bardzo ciekawa historia. Niegdyś mógł pomieścić około 120 000 widzów, ale jego możliwości były bardzo ograniczone. Można było w nim usiąść (lub postać) i obserwować rozgrywki lokalnej drużyny lub Reprezentacji Iranu, ale zaplecze techniczne i socjalne było w bardzo „umownym” stanie lub nie istniało. Po renowacji w 2016 roku stadion ma o wiele mniejszą pojemność, ale zapewnia o wiele większe możliwości dla kibiców, dzięki czemu można było podnieść ceny za bilety i osiągać o wiele lepsze wyniki finansowe.

3. Camp Nou – 99 354 miejsca – Hiszpania, Barcelona

Tego legendarnego hiszpańskiego stadionu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To siedziba klubu FC Barcelona i od lat jeden z najpiękniejszych stadionów w Europie. Kiedy został wybudowany w 1957 roku, mógł pomieścić nawet 120 000 kibiców. Co ciekawe, pierwszy mecz rozegrany na Camp Nou został rozegrany z reprezentacją Polski. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany i obecnie może pomieścić niemal 100 000 widzów.

2. Salt Lake Stadium – 120 000 miejsc (obecnie 80 000) – Indie, Kolkata

Indie raczej nie słyną z wybitnych piłkarzy, drużyn piłkarskich, ani reprezentacji. Mimo wszystko posiadają jeden z największych obiektów sportowych na świecie. Ten stadion miał aż 120 000 miejsc. Obecnie, po renowacji zredukowano tę liczbę do 80 000, co i tak robi wrażenie. Skąd taka duża liczba? Trudno jednoznacznie określić, ale można się tego doszukiwać w ogromnej indyjskiej społeczności, która niebawem może być większa niż chińska.

Stadion im. 1 Maja – 150 000 miejsc – Korea Północna, Pjongjang

Pierwszego miejsca z pewnością nie zgadłby żaden fan piłki nożnej. Z pewnością o wiele łatwiej byłoby już włączyć nowe online kasyno, żeby coś wygrać przy grach losowych. Największy stadion piłkarski na świecie ma Korea Północna (tak, ta biedniejsza). Skąd taka wielkość? Z pewnością nie chodzi o walory sportowe, a raczej propagandowe, czyli chęć pokazaniu światu i przede wszystkim swoim obywatelom, że Korea Północna jest światową potęgą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%