Zamknij
REKLAMA

piątek, 22.03

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej

Impresje podróżnicze w Izbie Regionalnej
22 marca 2019, godz. 9:00-14:30

Impresje podróżnicze to nowy cykl zajęć edukacyjnych Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej oraz Izby Regionalnej (OKSiR w Świeciu), który będzie przybliżał młodym ludziom mniej lub bardziej odległe miejsca na świecie.

Prelekcje podróżnicze prowadzone przez osoby, które znaczną część życia poświeciły zagranicznym wojażom będą zawierały zarówno walor edukacyjny jak i rozrywkowy. Celem Impresji jest wzbudzanie w uczestnikach zajęć ciekawości świata i budowanie tolerancji i zrozumienia innych kultur.

Podczas marcowych Impresji podróżniczych wystąpią: Jolanta Kufel, która zdradzi szczegóły swoich rowerowych wojaży po Japonii, dr Janusz Janczewski, który opowie, czy trudno jest się dostać na najzimniejszy kontynent na świecie, czyli Antarktydę i Tomasz Pasiek, który zaprezentuje kilka sposobów na oryginalne podróże w młodym wieku i zamienianie pozornych niedogodności losu w atuty.

Ponadto od 22 marca do 5 kwietnia w przestrzeni Izby Regionalnej będzie można oglądać dwie wystawy fotografii podróżniczej:

- ekspozycję autorstwa Joanny Naworskiej "Islandia - wokół krainy ognia i lodu"
- pokonkursową wystawę fotografii "Moje Miejsce na Ziemi"

____________________

Obowiązują zapisy na prelekcje dla grup zorganizowanych: tel. 795 114 893 (wt.-pt. godz. 10:00 – 16:00)

Harmonogram prelekcji:

09:00 - Tomasz Pasiek "Zamieniając niewygody na przygody"

11:00 - Jolanta Kufel "Japonia i dwie gaijinki na rowerach"

13:00 - Janusz Janczewski "W drodze na Antarktydę"

____________________


Jolanta Kufel - świecianka, która udowadnia, że wielki świat nie leży tak daleko od naszego miasta. Od lat przemierza na rowerze odległe szlaki. Pełnię egzotyki odkrywała m.in w Gruzji, Turcji, Sri Lance, Tajlandii, Kambodży, Meksyku, Wietnamie, na Madagaskarze i w Japonii. Uśmiech i szacunek wobec spotykanych na szlakach ludzi sprawiają, że wielki świat staje się przyjazny, a miejscowi nad samotną podróżniczką roztaczają parasol opieki i życzliwości.
Okazuje się, że wystarczy marzenie o swobodzie, decyzja i zgoda na niewygody, a los pozwoli odkryć urodę życia, podróży i człowieka.

Janusz Janczewski - dorastający w siermiężnej socjalistycznej rzeczywistości, zawsze marzył o dalekich podróżach. To na co mógł sobie pozwolić, było głównie wędrowaniem palcem po mapach. Wreszcie w wieku 50 lat zaczął spełniać swoje marzenia. Odwiedził wszystkie 7 kontynentów, kilkakrotnie włóczył się po Syberii (przekroczył krąg polarny), zwiedził całą Europę, był na Kamaczatce, w Afryce spotkał się bezpośrednio z gorylami (bez mgły) i bawił się z gepardami. Trzykrotnie na jachcie Selma Expedition minął najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej (55°59' S, 67°16' W) czyli słynny Przylądek Horn. Wracał z Antarktydy przy sztormie sięgającym 76 KN (ok. 130km/godz.) i fali o wysokości powyżej 20m (przekraczającej wysokość samego jachtu).

Tomasz Pasiek - podróżnik, fotograf, koordynator projektów zagranicznych w Towarzystwie Miłośników Ziemi Świeckiej, koordynator Festiwalu podróżników ''Piąty Ocean'', który organizuje w rodzinnym Świeciu.
Podróżując odwiedził ponad sześćdziesiąt państw świata. Mieszkał m.in. w Danii, Turcji i Rosji.
Uwielbia długodystansowe podróże rowerowe, które nierzadko stają się okazją do zdobywania kolejnych fotograficznych kadrów. Za wyjątkowy punkt w swoich wyprawach rowerowych uważa Jastrzębią Górę (najbardziej wysunięty na północ punkt Polski). To stamtąd co roku zaczynał kilkumiesięczne wyprawy w ramach projektu ''Cztery Oceany'', którego celem było dotarcie nad cztery główne oceany na Ziemi (Atlantyk, Pacyfik, Ocean Arktyczny i Indyjski).
Swoje fotografie publikował m.in we włoskiej edycji magazynu Vogue, tajwańskim Kayaku, włoskim C 41 Magazine, Gazecie Wyborczej i Przekroju.

© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone